Rekordowy ponadgabaryt w Gdyni

paź 31, 2016 | Polskie nowości

1abcponadgabaryg16

50 m długości – to więcej niż długość 4 autobusów ustawionych jeden za drugim, 5,88 m szerokości to niemal 2 pasy ruchu. Zestaw tej wielkości z elementem suwnicy nabrzeżowej przejechał Trasą Kwiatkowskiego w Gdyni w nocy z niedzieli na poniedziałek. Ta ważąca niemal 70 ton konstrukcja była największą przewiezioną w jednym kawałku na Pomorzu. Jedyną firmą dysponującą specjalistycznym sprzętem, doświadczeniem i ludźmi z odpowiednimi umiejętnościami, która podjęła wyzwanie transportu tego elementu, była firma SCANDINAVIAN EXPRESS Poland Sp. z o.o.

Transport na liczącym zaledwie 5 km odcinku zajął około 3 godzin. Największym wyzwaniem był wyjazd z terenu wykonawcy na ulicy Hutniczej oraz wjazd i przejazd tyłem po Trasie Kwiatkowskiego.

– Przy tak dużych elementach najwięcej czasu pochłania planowanie trasy – mówi Waldemar Pomian, Kierownik Działu Transportu Ponadgabarytowego w Scandinavian Express. – Mierzymy każdy odcinek trasy, weryfikujemy , czy zestaw będzie w stanie się złożyć, czyli mówiąc potocznie wejść w zakręt. W przypadku tego zlecenia musieliśmy wyłączyć odcinek Trasy Kwiatkowskiego liczący długość między dwoma zjazdami. Poruszaliśmy się tyłem i pod prąd. 

To wszystko było możliwe dzięki precyzji i opanowaniu biorących udział w przejeździe ludzi. W jednej akcji uczestniczy zespół złożony nawet z 10 osób, których praca musi być na bieżąco koordynowana. Napięcie przy realizacji tak dużego transportu jest ogromne. 

– W chwili, gdy rozpoczynamy przejazd, nie liczy się nic innego – tłumaczy Roman Jakubik, wieloletni pilot i doradca zarządu ds. transportu ponadgabarytowego w firmie Scandinavian Express. – Każdy z nas dokładnie wie, co ma robić, ale nerwy, że cokolwiek mogłoby pójść niezgodnie z planem, są ogromne. 

Element suwnicy jest ostatnim i zarazem największym z 4, które przygotowała stocznia Vistal Offshore dla kontrahenta niemieckiego. Belki suwnicy po pomalowaniu zostaną przetransportowane statkiem do klienta na terenie Ameryki Północnej. 

 

 

scandinavian.com.pl