Regaty Tall Ships Races rozpoczęły się !

lip 4, 2013 | Szczecin

1tsrruszaRegaty TSR 2013 wystartowały. Cztery porty, miesięczny rejs po Bałtyku i po sześciu latach – drugi wielki finał w Szczecinie. Dzisiaj jednostki zacumują w Aarhus i po dwóch dniach wyruszą w trasę, która zakończy się 3 sierpnia ogromną, żeglarską fetą w naszym mieście.

Port w Aarhus jest jednym z ważniejszych duńskich portów morskich i właśnie tutaj od 4 do 6 lipca będzie trwała regatowa wymiana kulturowa. Po trzech dniach świętowania, jednostki przepłyną na drugi brzeg Bałtyku, do stolicy Finlandii.

Do Helsinek żaglowce przypłyną 17 lipca i tak jak poprzednio postój będzie trwał trzy dni. Stolica Finlandii jest organizatorem The Tall Ships Races po raz 4. To nie przypadek, że Helsinki po raz czwarty biorą udział w organizacji regat po Morzu Bałtyckim. To niezwykłe miasto – często określane mianem Córki Morza Bałtyckiego – jest otoczone morskimi wodami z trzech stron. Ma prawie 100 kilometrów pięknego wybrzeża i ponad 300 wysp tuż przy jego brzegu. 20 lipca żaglowce ruszą w dalszą drogę.

Ostatnim przystankiem przed szczecińskim portem będzie Łotwa. W Rydze, wielkie statki spędzą czas od 25 do 28 lipca. W piątek i sobotę wielkie żaglowce, które spłyną do stolicy Łotwy będą otwarte dla mieszkańców i turystów. Zaś ostatniego dnia przed wypłynięciem, w niedzielę 28 lipca zaplanowana jest wielka parada żaglowców. Ten spektakularny pokaz rozwiniętych żagli poprowadzi jednostki na trasę ostatniego wyścigu, który zakończy się finałem The Tall Ships Races 2013 w naszym mieście.

Szczecin oraz województwo zachodniopomorskie reprezentowane będą przez prawie dwustu żeglarzy, którzy popłyną na pięciu jednostkach. Reprezentacja Szczecina wystartuje w tegorocznych regatach TSR na czterech jachtach z Centrum Żeglarskiego: Darze Szczecina, Zrywie, Magnolii i Urtice oraz na szczególnie bliskim Szczecinowi żaglowcu Fryderyku Chopinie, popłynie w sumie 116 osób.

Wspólną reprezentację Szczecina oraz Pomorza Zachodniego stanowi młodzież ze szczecińskich szkół i placówek oświatowych oraz uczniowie z województwa zachodniopomorskiego. Łącznie 70 osób. Popłyną na żaglowcu Kapitan Borchardt.

Szczecin w centrum żeglarskich wydarzeń znajdzie się od 3 do 6 sierpnia. Na imprezę do naszego miasta przypłynie ponad 100 jednostek. Tegoroczny finał ma być jeszcze okazalszy, niż ten w 2007 roku. Miasto przygotowało szereg koncertów, atrakcji, paradę i pokaz sztucznych ogni.

Szczegółowy program, informacje oraz liczne ciekawostki można znaleźć na oficjalnej stronie zlotu www.tallships.szczecin.eu