PŻM – zysk operacyjny w IV kw. 2013

sty 30, 2014 | PŻM

1sudetyPolska Żegluga Morska w ostatnim kwartale 2013 roku osiągnęła zysk operacyjny z działalności swojej floty masowców i siarkowców w wysokości 52 mln złotych (16,8 mln dolarów). Po trzech bardzo złych kwartałach ubiegłego roku, we wrześniu rynek frachtowy odbił się od dna a rezultatem były pozytywne wyniki finansowe PŻM za IV kw. ub. r.

Także i rok bieżący zapowiada się obiecująco. Zdaniem większości analityków, po tradycyjnie słabym styczniu, kiedy to rynek handlu surowcami pracuje na zwolnionych obrotach (m.in. z powodu przygotowań do chińskiego Nowego Roku, którego obchody w tym roku rozpoczną się 31 stycznia), następne miesiące powinny być podobne do tych, z końcówki 2013 r.

Przypomnijmy, że najważniejszym czynnikiem psującym rynek w ostatnich latach była nadpodaż tonażu masowców. W 2013 roku na rynek weszło jednak o 40 proc. mniej tych statków niż w 2012. W tym roku wzrost nowego tonażu masowców ma wynieść 7 proc. co odpowiada spodziewanemu wzrostowi handlu surowcami na świecie szacowanemu na 7-8 proc.

Krzysztof Gogol