PŻM wozi surowce dla Polic

sty 17, 2014 | PŻM

1pzmpolice 557 314W styczniu br. dwa statki Polskiej Żeglugi Morskiej przywiozą dla Zakładów Chemicznych w Policach łącznie ponad 50 tysięcy ton fosforytów. Dla PŻM jest to oznaka powrotu do regularnych dostaw dla polickiej firmy.

      Współdziałanie PŻM i ZCH „Police” trwa nieprzerwanie od dziesiątek lat i potwierdzane jest podpisywanymi co pięć lat umowami przewozowymi. W ubiegłym jednak roku przewozy podstawowego surowca do produkcji nawozów – fosforytów – statkami PŻM były nieregularne. Przyczyną były zawirowania polityczne i gospodarcze w krajach, które dotychczas były głównymi eksporterami fosforytów, tj. Syrii i Tunezji. Aktualnie przywrócono regularność dostaw tego surowca, opierając się na Maroku, Algierii oraz Senegalu.

    W tym roku do portu w Policach zawinął już statek PŻM – m/s „Irma”. Masowiec przywiózł 25,6 tys. ton fosforytów z algierskiego portu Annaba. Rozładunek zakończono 8 stycznia.

    Natomiast 12 stycznia w Annabie zakończył się załadunek na statek PŻM m/s „Delia” kolejnej porcji prawie 27 tys. ton fosforytów dla Zakładów Chemicznych „Police”. Masowiec spodziewany jest w polickim porcie 22 stycznia.

   Z powodów politycznych (wojna domowa) statki PŻM zaprzestały przewozów fosforytów z portu Tartus w Syrii, zniknęły też z rynku żeglugowego fosforyty tunezyjskie, ponieważ kraj ten, w ogólnym wewnętrznym kryzysie, prawie całkowicie zaprzestał wydobycia tego surowca.

     Obecnie oprócz tradycyjnego eksportera fosforytów – Maroka, interesującym rynkiem dostaw surowca na terenie Afryki Północnej jest Algieria.

    Polska Żegluga Morska z zadowoleniem przyjęła wiadomość o zakupie przez Zakłady Chemiczne w „Policach” udziałów w kopalniach senegalskich, upatrując w tym szansę obsługi swoimi statkami również i tego kierunku dostaw.