Przemysł morski czeka na ludzi

gru 2, 2015 | Polskie nowości

1abcgospmorskaczekanaprzemysl

„Gospodarka morska w Szczecinie – cz. I – przemysł”, pod takim hasłem w ostatni czwartek odbyły się warsztaty klastrowe. Organizatorzy, Zachodniopomorski Klaster Morski, Wydział Techniki Morskiej i Transportu Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego, gdzie odbyło się wydarzenie, wraz z Towarzystwem Okrętowców Polskich „Korab” postawili sobie za cel integrację środowiska związanego z branżą morską, a przede wszystkim przedstawienie możliwości pracy dla młodych w ludzi w tym sektorze.

„Gospodarka morska i przemysł okrętowy mają się dobrze” tymi słowami powitał zgromadzonych, dr hab. Inż. Maciej Taczała, dziekan WTMiT, jakby na przekór malkontentom, którzy po upadku Stoczni Szczecińskiej obwieścili koniec przemysłu morskiego. Wśród wypełnionego po brzegi audytorium przez studentów szczecińskich uczelni, znaleźli się także uczniowie Zachodniopomorskiego Centrum Edukacji Morskiej i Politechnicznej,  koła naukowe reprezentujące trzy szczecińskie uczelnie wyższe, kadra dydaktyczna, a także wiodące firmy z branży morskiej. W każdej z prezentacji wygłoszonej przez przedstawicieli zaproszonych firm, zostało podkreślone zapotrzebowanie kadrowe, zaczynając od wykwalifikowanych pracowników hal po inżynierów jakości i produkcji.

Duże zainteresowanie wzbudziły prezentacje Mariusza Kurkierewicza, Dyrektora Zakładu Teleyard oraz Dyrektora Realizacji Kontraktów Piotra Sussa i Członka Zarządu Mieczysława Mateja z Bilfinger Mars Offshore.

Dynamiczny rozwój branży morskiej podkreślał Grzegorz Huszcz, prezes Szczecińskiego Parku Przemysłowego, który zarządza terenami postoczniowymi. Obecnie znajduje się tam około 60 firm, które łącznie zatrudniają ponad 2800 pracowników, a zapotrzebowanie wciąż wzrasta. W podobnym tonie wypowiadał się Pełnomocnik Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego ds. gospodarki morskiej, Ryszard Kwidzyński, który przypomniał o strategii Europy, która do 2020 roku chce oprzeć jeden z filarów gospodarki właśnie na przemyśle morskim. Natomiast koła naukowe zaprezentowały wybrane zagadnienia związane z problematyką morską jak: złomowania statków czy identyfikacja obiektów toni morskiej.

Spotkanie zakończyło się podpisaniem listu intencyjnego o współpracy Zachodniopomorskiego Klastra Morskiego z Kołem Naukowym Logistyki i Transportu z Akademii Morskiej w Szczecinie.

Wniosek jaki nasuwa się po warsztatach to, że sektor morski radzi sobie bardzo dobrze, a obecnie największą troską firm z branży jest zapewnienie sobie wykwalifikowanej kadry. Dlatego tak ważne jest połączenie odpowiedniej edukacji uczniów i studentów, które nie może odbyć się bez porozumienia z przedstawicielami  środowiska biznesowego. Taką platformą do nawiązania współpracy maja być właśnie warsztaty klastrowe, gdyż jak wspomniał na otwarciu spotkania prezes Klastra, Andrzej Podlasiński „Przemysł czeka na ludzi”.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się: Szczeciński Park Przemysłowy, Stowarzyszenie Ekspertów Morskich MEA, Pełnomocnik Marszałka Województwa ds. gospodarki morskiej, firmy: Bilfinger, Teleyard, koła naukowe: „Abysal” Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego; Koło Naukowe Logistyki i Transportu Akademii Morskiej; Koło Naukowe LogUS Uniwersytetu Szczecińskiego, Zachodniopomorskie Centrum Edukacji Morskiej i Politechnicznej.

Kolejne spotkanie z cyklu „Warsztaty Klastrowe” już za około 2 miesiące.

WP

Zachodniopomorski Klaster Morski