Przekop przez Mierzeję rozpocznie się w listopadzie 2018 roku

wrz 4, 2017 | Polskie nowości

mierzejawis2

Na listopad przyszłego roku zaplanowany został przekop przez Mierzeję Wiślaną – przekazał PAP Grzegorz Witkowski, wiceminister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. Jak dodał, władze szacują, że decyzja środowiskowa będzie wydana w drugim kwartale przyszłego roku. Wiceminister poinformował także o najbardziej prawdopodobnym miejscu inwestycji.

– Zaraz po jej wydaniu wystąpimy o zgodę na realizację inwestycji do wojewody pomorskiego. Nie spodziewamy się w tym przypadku żadnych opóźnień. Wtedy zostanie też wydana decyzja lokalizacyjna. Wszystko wskazuje na to, że przekop powstanie w miejscowości Nowy Świat – powiedział w rozmowie z PAP wiceminister Grzegorz Witkowski. Jak stwierdził wiceminister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, w planowanym miejscu przekopu, miejscowości Nowy Świat, Mierzeja jest najwęższa.

W III kwartale przyszłego roku ma natomiast zostać wybrany główny wykonawca, a w listopadzie 2018 roku ma zostać wbita pierwsza łopata – zapewnił przedstawiciel resortu. Obecnie trwają prace nad raportem oddziaływania na środowisko, przygotowywanego przez projektanta, konsorcjum firm Projmors oraz Mosty Gdańsk. Jak dodał, w sierpniu tego roku podpisana już została umowa z Politechniką Gdańską na nadzór naukowo techniczny nad przekopem. 

Wiceminister podkreślił także, że inwestycja przekopu przez Mierzeję Wiślaną to także przyczynek do zmierzenia się z problemem mostu pontonowego w Nowakowie. – Wspólnie z władzami Elbląga i władzami samorządu województwa warmińsko-mazurskiego będziemy rozmawiali o realizacji tej inwestycji. Most pontonowy w Nowakowie przy wysokich stanach wody nie może być rozszczepiany, co powoduje, że cała żegluga jest wtedy wstrzymana. Dlatego trzeba będzie wybudować nowy, wysokowodny most – powiedział, cytowany przez PAP, wiceszef resortu.

 

Źródło: RynekInfrastruktury.pl/ PAP