Przekop Mierzei Wiślanej otwarty. Zodiak II popłynął w stronę Bałtyku

wrz 20, 2022 | Polskie nowości

Uroczyście otwarto kanał łączący Zatokę Gdańską z Zalewem Wiślanym. Statek Zodiak II przepłynął przez przekop. – Chodziło o to, by ta droga była otwarta, by nie pytać o zgodę kraju, który nie jest nam przyjazny – podkreślił podczas wydarzenia prezydent Andrzej Duda.

Prezydent Andrzej Duda podkreślał, że nie ma znaczenia to, że nowym kanałem nie będą mogły przepływać największe statki. – Od tego mamy inne miejsca na wybrzeżu Rzeczpospolitej. Chodziło o to, by symbolicznie ta droga była otwarta, by nie pytać o zgodę kraju, który nie jest nam przyjazny – mówił

– Wierzę, że to początek czwartego portu Rzeczpospolitej, że to nowy impuls dla rozwoju tej ziemi – mówił prezes PiS, Jarosław Kaczyński

Jak wskazywał wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk, cała inwestycja jest warta ok. 1,8 mld zł, a wszystkie prace mają zakończyć się – zgodnie z planem – we wrześniu 2023 r.

Premier Mateusz Morawiecki podkreślał, że otwarcie przekopu oznacza zerwanie ostatnich pęt zależności od Związku Radzieckiego, a potem Federacji Rosyjskiej

– Z przyjemnością i radością chce ogłosić, że mimo trudnego położenia geopolitycznego Rzeczpospolitej Polskiej w tej części Europy, mimo wichrów wojen, które przyginały nas często do ziemi, mimo osobistych tragedii, które przeżyły polskie rodziny i pokolenia, mimo trudnych czasów, lat komunizmu i tego, co działo się też w ciągu ostatnich 30 lat, Polska zwycięża dziś tutaj na Mierzei Wiślanej – stwierdził Andrzej Duda, prezydent Polski.

Dodał, że nie ma znaczenia to, że nowym kanałem nie będą mogły przepływać największe statki. – Od tego mamy inne miejsca na wybrzeżu Rzeczpospolitej. Chodziło o to, by symbolicznie ta droga była otwarta, by nie pytać o zgodę kraju, który nie jest nam przyjazny, którego władze nie wahają się przed atakowaniem i niewoleniem innych, co widzimy dziś w Ukrainie poddanej brutalnej rosyjskiej agresji – podkreślił Duda.

– Wierzę, że to początek czwartego portu Rzeczpospolitej, że to nowy impuls dla rozwoju tej ziemi, ale przede wszystkim wierzę, że to kolejny akt tego, co było przez bardzo długie lata naszym marzeniem, by Polska była naprawdę niepodległa, naprawdę suwerenna, by była silnym, poważnym, liczącym się państwem – powiedział Jarosław Kaczyński, prezes PiS.

Odcięcie od Rosji

Zgodnie z zapowiedziami rządu, dzięki przekopowi mierzei Polska zyska niezależne od Rosji przejście z Zalewu na Bałtyk.

Całkowita długość drogi wodnej z Zatoki Gdańskiej przez Zalew Wiślany do Elbląga to prawie 23 km, w tym samo przejście przez Zalew Wiślany wynosi nieco ponad 10 km, na rzece Elbląg – także ponad 10 km, a pozostałe ok. 2,5 km to odcinek, na który złożą się śluza i port zewnętrzny oraz stanowisko postojowe. Kanał, jak i cały tor wodny będą miały docelowo 5 m głębokości.

– Obecnie wszystkie statki, jakie chciałyby wyjść na Bałtyk bądź wyjść z Bałtyku na Zalew, muszą przechodzić przez Cieśninę Piławską, która jest w jurysdykcji Rosji. Wszystkie decyzje o przejściu jednostek są podejmowane w Moskwie, co determinowało konieczność budowy alternatywnego przejścia, czyli przekopu Mierzei Wiślanej – mówił przed uruchomieniem kanału wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.

Pierwszy etap za nami

Podkreślił, że sam przekop Mierzei Wiślanej, to pierwszy element inwestycji, który zamknie się kwotą poniżej 1 mld zł. Dodał, że do tego, by Kanał Żeglugowy był funkcjonalny, potrzebne są inwestycje uzupełniające.

Przypomniał, że drugi etap obejmuje przebudowę istniejącego toru wodnego na rzece Elbląg w zakresie obudowy brzegów, które docelowo przejmą funkcje ziemnych wałów przeciwpowodziowych, budowę przystani niskich, ułatwiających dostęp do rzeki oraz budowę mostu obrotowego nad rzeką Elbląg w Nowakowie, wraz ze zmianami układu drogowego. W tym zakresie prace już się toczą. Trzeci etap obejmuje pogłębienie toru wodnego na Zalewie Wiślanym – wskazał.

– Cała inwestycja jest warta ok. 1,8 mld zł, a wszystkie prace mają zakończyć się – zgodnie z planem – we wrześniu 2023 r. – poinformował Gróbarczyk. Droga wodna łącząca Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską umożliwi wpływanie do portu w Elblągu jednostek o długości do 100 m oraz do 20 m szerokości i zanurzeniu 4,5 m.

Bałtyk daje możliwości

Premier Mateusz Morawiecki wskazywał, że „zrywamy dzisiaj, symbolicznie w dniu 83. rocznicy napaści Związku Radzieckiego na Polskę, ostatnie pęta naszej w gruncie rzeczy zależności, naszego uzależnienia od Związku Radzieckiego”.

— Otwierany dzisiaj kanał żeglugowy, to droga wolności, nowych szans i nowych możliwości. Zrywamy dzisiaj, symbolicznie w dniu 83. rocznicy napaści Związku Radzieckiego na Polskę, ostatnie pęta naszej w gruncie rzeczy zależności, naszego uzależnienia od Związku Radzieckiego, a później od Federacji Rosyjskiej — mówił premier Mateusz Morawiecki.

Podkreślał też, że Morze Bałtyckie jest wielką szansą Rzeczypospolitej. — Morze Bałtyckie daje nam niesamowite szanse rozwojowe — mówił, dodając, że musi to być wykorzystane.

Źródło: PAP

Foto: Adam Warżawa / PAP