Próbna iluminacja zabytkowych dźwigów portowych

paź 22, 2014 | CSL

1ailiuminacjaWieczorem, w najbliższy czwartek, 23 października br zachęcamy Państwa do wybrania się na Wały Chrobrego, skąd świetny widok na mające zostać oświetlone dźwigi. Iluminacja ma rozpocząć się zaraz po zmroku, po godzinie 18-tej i potrwa do godziny 22-giej.

Ciekawą iluminację zabytkowych portowych dźwigów na Łasztowni przygotowuje firma LBL (Lighting by LEDs) ze Szklarskiej Poręby, partner handlowy Philips Lighting Poland SA.

– O zabytkowych szczecińskich dźwigach portowych i możliwościach ich oświetlenia dowiedzieliśmy ze strony internetowej Moja Łasztownia – przyznaje Janusz Stańczyk, właściciel firmy LBL. – Łasztownia i te trzy prawie stuletnie dźwigi to piękne miejsce w Szczecinie. Odpowiednio podświetlone, mogą być symbolem portowego miasta. Nasunęło nam się porównanie z podobnymi dźwigami w Puli w Chorwacji, których urodę dostrzegła firma Philips i które teraz są oświetlone.

Firma LBL istnieje od 2009 roku. Specjalizuje się w projektowaniu i wdrażaniu nowoczesnych, energooszczędnych systemów oświetlania przestrzeni publicznej. Głównym projektem promocyjnym LBL jest organizowany od pięciu lat Karkonoski Festiwal Światła. Firma prowadzi iluminację obiektów zabytkowych, terenów zielonych i rekreacyjnych na terenie całego kraju. Jej dziełem jest m.in. oświetlona latarnia morska w Niechorzu (pierwsza oświetlona latarnia nad Bałtykiem) oraz oświetlona kładka nad kanałem portowym w Ustce. Na swoim koncie ma też oświetlenie ratuszów w Rzeszowie i w Dzierżoniowie. Obecnie montuje stałą iluminacje świetlną  Zamku Książ.

Trzy zabytkowe dźwigi na  nabrzeżu Starówka są eksponatami muzealnymi. Czwartkowa ich iluminacja na razie jest tylko próbą. Ale nie wykluczone, że przy większym zainteresowaniu, może stać się stałym elementem  upiększania i promocji miasta. Na ich iluminację wyraził  zgodę Lech Karwowski, dyrektor Muzeum Narodowego w Szczecinie, a pomysł wspiera zafascynowana Łasztownią Laura Hołowacz, prezes spółki CSL Internationale Spedition – właściciela remontowanego zabytkowego budynku Stara Rzeźnia.

KRYSTYNA POHL

mojalasztownia.pl