Prezydent weźmie udział w forum państw Trójmorza w Chorwacji

sie 25, 2016 | Polskie nowości

1abcfpt

Prezydent Andrzej Duda w czwartek i piątek w Dubrowniku weźmie udział w forum państw Trójmorza: Adriatyku, Bałtyku i Morza Czarnego. Przedstawiciele 12 państw i firm Europy Środkowo-Wschodniej będą rozmawiać m.in. o współpracy w dziedzinach energetyki i transportu.

Pierwsza część forum, prowadzona wspólnie przez prezydentów Polski Andrzeja Dudę i Chorwacji Kolindę Grabar-Kitarović, będzie dotyczyć kwestii politycznych. Druga – szczegółów współpracy między rządami i firmami w obszarach infrastruktury energetycznej, transportowej i innych – poinformował prezydencki minister Krzysztof Szczerski.

„To sygnał, że polityka środkowoeuropejska się odradza, że są politycy, którzy na tę politykę chcą postawić” – powiedział minister.

W forum mają wziąć udział oprócz prezydenta Polski i Chorwacji także prezydenci: Węgier Janos Ader, Litwy Dalia Grybauskaite, Słowenii Borut Pahor i Bułgarii Rosen Plewnelijew. Swoich przedstawicieli w randze ministrów lub wiceministrów na forum będą mieli także prezydenci Czech, Rumunii, Słowacji, Austrii, Estonii i Łotwy.

Przedstawiciele 12 krajów mają przyjąć wspólną deklarację o ustanowieniu nieformalnego, politycznego mechanizmu współpracy i koordynacji działań na rzecz rozwoju korytarza Północ-Południe, na rzecz wspólnych wysiłków inwestycyjnych infrastruktury transportowej, energetycznej i informatycznej – powiedział prezydencki minister.

Szczerski uważa, że forum powinno zaowocować konkretnymi programami współpracy infrastrukturalnej na osi Północ-Południe. „Chcemy pokazać, że region Europy Środkowej chce być bardziej zintegrowany, pokazać potencjał leżący we współpracy krajów na osi Północ-Południe” – dodał. Ocenił, że integracja regionu Europy Środkowej przyczyni się do lepszej integracji całej Europy, współpracy gospodarczej.

Andrzej Duda w Dubrowniku odbędzie trzy spotkania bilateralne: z prezydent Litwy ma rozmawiać o implementacji postanowień szczytu NATO, pokoju i bezpieczeństwie na Ukrainie. Polski prezydent spotka się także z prezydent Chorwacji i prezydentem Słowenii.

Prezydentowi Dudzie w forum państw Trójmorza mają towarzyszyć przedstawiciele rządu, firm energetycznych i transportowych m.in. Gaz System i Polskiej Izby Przemysłowej – poinformował Szczerski.

Prezydencki minister przypomniał, że forum państw Trójmorza (państw ABC: Adriatyku, Bałtyku i Morza Czarnego) to wspólna inicjatywa prezydentów Polski i Chorwacji. Kolejne forum ma się odbyć w 2017 r. w Polsce – poinformował.

Prezydent Andrzej Duda spotka się także z Polakami mieszkającymi w Chorwacji. 

 

Źródło: PAP