Prezydent Szczecina: minister nic portom nie da

lip 8, 2013 | Szczecin

1portszczecinptakKiedy portowcy ze Szczecina i Świnoujścia będą mieć tak niskie jak trójmiejscy stawki za wieczyste użytkowanie? Nie wiadomo. Na razie płacą 10 razy więcej. Rozporządzenie mające to zmienić, według prezydenta Szczecina, nic nie da. Konieczna jest nowelizacja ustawy – twierdzi Piotr Krzystek.

Przypomnijmy. Roczne oprocentowanie stawki za wieczyste użytkowanie nieruchomości w portach szczecińskim i i świnoujskim wynosi 3, a w Trójmieście – 0,3. Preferencyjne opodatkowanie w Gdyni i Gdańsku to decyzja sprzed lat prezydentów tych miast. Skargi Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście w tej sprawie zostały odrzucone przez sąd, który uznał 3-procentową stawkę za zgodną z prawem.

Rząd próbuje rozwiązać problem za pomocą nowelizacji rozporządzenia. Kolejny jego projekt, przygotowany przez Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej, pojawił się na stronie Rządowego Centrum Legislacji. Dokument czeka na podpis premiera.

 Zdaniem prezydenta Szczecina, zmiana zapisów określających „rodzaje nieruchomości uznawanych za niezbędne na cele obronności i bezpieczeństwa państwa” nie rozwiązuje problemu.

 – Zupełnie nie rozumiem uporu, z jakim służby ministra transportu mieszają w rozporządzeniu, modyfikując zapisy dotyczące obronności, które – jak wielokrotnie orzekły sądy oraz co wprost definiuje ustawa o gospodarce nieruchomościami – nie dają możliwości obniżenia stawki za wieczyste użytkowanie terenów portowych do 0,3 proc. – komentuje Piotr Krzystek. – Konieczna jest zmiana w ustawie. Wystarczy dopisanie jednego zdania, które rozwieje wszelkie wątpliwości. Szczecin czeka na to już dwa lata.

Źródło: kurier24.pl