Prezydent Duda: polski gazoport może pomóc Ukrainie

gru 16, 2015 | Polskie nowości

1abcdudaukraina

Polska będzie usatysfakcjonowana, jeśli poprzez gazoport w Świnoujściu będzie mogła zwiększyć niezależność energetyczną Ukrainy – zapewnił we wtorek w Kijowie prezydent Andrzej Duda. Zapewnił, że dla Polski ważna jest też polityczna niepodległość Ukrainy.

„Bardzo nam zależy, żeby terminal LNG w Świnoujściu jak najszybciej włączył się w obieg polskiej gospodarki. Gazoport ma dla nas ogromne znaczenie, bo stanowi element pogłębiania naszej suwerenności energetycznej. Będziemy bardzo usatysfakcjonowani, gdybyśmy dzięki tej naszej inwestycji mogli wzmocnić suwerenność energetyczną naszych sąsiadów” – powiedział Duda po spotkaniu z premierem Ukrainy.

Duda zaznaczył, że dla Polski ważna jest też polityczna niepodległość Ukrainy. „Czasy są takie, że musimy dbać o naszą suwerenność i niepodległość. Dlatego też podkreślałem także podczas mojego wcześniejszego spotkania z prezydentem Petro Poroszenko, że dla Polski suwerenność i niepodległość Ukrainy oraz odzyskanie przez Ukrainę kontroli nad granicami jest sprawą absolutnie podstawową” – powiedział prezydent RP.

Dodał, iż z satysfakcją przyjął deklarację państw zachodnich uczestniczących w negocjacjach pokojowych w ramach formatu normandzkiego (Ukraina, Rosja, Niemcy, Francja), „że jednak porozumienia mińskie muszą być w całości implementowane”. „Uważam, że jest to absolutnie konieczny krok, by rozpocząć rzeczywisty proces pokojowy” na wschodzie Ukrainy – podkreślił. 

Wcześniej premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk stwierdził, że otwarcie terminala gazu skroplonego LNG w Świnoujściu zwiększa niezależność energetyczną Polski, ale może też pomóc w tym zakresie Ukrainie.

Jaceniuk wyraził zadowolenie, że do Świnoujścia przypłynął już pierwszy skroplony gaz z Kataru. „To w sposób oczywisty zwiększa energetyczną niezależność Polski. Może to też pomóc w tym samym zakresie Ukrainie” – powiedział premier Ukrainy.

Według niego również ważny w tym zakresie jest projekt polsko-ukraińskiego interkonektora gazowego. „Wtedy wy będziecie sprzedawali więcej tego gazu a my będziemy więcej kupowali. Możemy kupować około 8 mld metrów sześciennych gazu z korzyścią dla wszystkich” – powiedział Jaceniuk.

 

Źródło: wnp.pl