Prezentacja nowoczesnej metody spawania na terenie Stoczni Południe

paź 7, 2013 | Stocznie

1spawaniegrupW dniu 04.10.2013 na terenie Stocznia Południe firma IN TECH MECH zorganizowała prezentację nowoczesnego sposobu spawania tzw.  „wąsko-szczelinowego”.

Na prezentacje przybyło ok. 20 przedstawicieli firm zajmujących się spawaniem konstrukcji metalowych. Między innymi : Bilfinger Crist Offshore, Finomar,ThyssenKrupp Energostal.  

Przybyłych gości powitał Andrzej Podlasiński prezes Zachodniopomorskiego Klastra Morskiego współorganizatora spotkania.

W swym wystąpieniu podkreślił znaczenie wprowadzania innowacyjnych technologii w procesach produkcyjnych, które pozwalają zaoszczędzić zarówno materiały, energię, a przede wszystkim koszty pracy, które w Polsce są coraz wyższe. Dzięki temu firmy wprowadzające innowacyjne rozwiązania technologiczne, unowocześniają park maszynowy. Nowoczesne systemy zarządzania stają się na rynku bardziej konkurencyjne .

Prezes ZKM zwrócił uwagę na potrzebę integracji i współpracy pomiędzy przeważnie  małymi specjalistycznymi firmami szczecińskimi, dzięki którym możliwa jest realizacja dużych kontraktów gospodarczych.

Następnie głos zabrał Konrad Matolicz z firmy Veltech, który przedstawił istotę spawania wąskoszczelinowego, skupionym łukiem z wykorzystaniem wysokowydajnego drutu metalicznego. Metoda ta pozwala na zawężenie ukosowania krawędzi spawanych elementów. Nadaje się m.in. do spawania grubszych elementów stalowych, czy też  w trudnodostępnych miejscach jak połączenie rurowe pod kątem.

Metoda  ta  pozwala  na  obniżenie  kosztów :
– energii elektrycznej  do 50%
– zużycia  drutu spawalniczego  – 20%-40 %1spawaniepokaz
– czasu  pracy  spawacza   do  50%

Po części teoretycznej uczestnicy wzięli udział  w praktycznym pokazie i prezentacji tej metody spawania. Przygotowana blacha stalowa grubości 30mm ukosowana na X (20O na stronę), została zespawana zaledwie 6 ściegami! Gwarantuje to specjalna spawarka dysponująca skupionym łukiem, który głęboko wtapia się w metal. Dużą prędkość spawania zapewnił szybko stapiający się drut rdzeniowy metaliczny.     

Następnie uczestnicy zostali zaproszeni do restauracji Colorado, gdzie w miłej atmosferze  dyskutowano i wymieniano opinie na temat nowo poznanej metody spawania.

Pan Piotr Wielgat odpowiadał  na stawiane pytania, również  zapewnił o  możliwości organizowania kolejnych prezentacji innowacyjnych  technologii i urządzeń  spawalniczych, które firma IN TECH MECH posiada w swojej ofercie.