Premier: Nord Stream 2 jest pistoletem przekazywanym przez Niemcy w ręce Putina

lut 2, 2022 | Polskie nowości

Gazociąg Nord Stream 2 jest pistoletem przekazywanym przez Niemcy w ręce prezydenta Rosji Władimira Putina – mówił na konferencji w Kijowie premier Mateusz Morawiecki.

Podczas wspólnej konferencji szefów rządów Polski Mateusza Morawieckiego i Ukrainy Denysa Szmyhala w Kijowie padło pytanie o postawę Niemiec w sprawie konfliktu ze strony Rosji.

Premier Morawiecki odnosił się do sprawy w kontekście Nord Stream 2.

Ten gazociąg jest bardzo niebezpiecznym instrumentem, można powiedzieć: pistoletem przekazywanym przez Niemcy w ręce Putina, a cała polityka klimatyczna – jak dzisiaj coraz to bardziej wyraziście widzimy – również niestety zmierza do tego, aby uzależniać się bardziej, przynajmniej w najbliższych 5-10 latach, od Rosji – ocenił.

Jak dodał, „5-10 lat w polityce, w polityce międzynarodowej to wieczność, bardzo dużo się może zdarzyć, wszystko się może zdarzyć”.

Raz jeszcze apeluję do naszych niemieckich partnerów, aby przejrzeli na oczy, aby dojrzeli te ogromne ryzyka, które wyłaniają się na horyzoncie i żeby zrobili wszystko, aby uchronić Europę, tę część Europy i myślę też – zwiększyć swoje własne bezpieczeństwo, bo apetyty neoimperialne ze strony Rosji mogą być naprawdę trudne do zaspokojenia. Wiemy, jak działają imperia – dodał.

Tylko zdecydowana postawa, przyjazna, bo wszyscy chcą żyć w przyjaźni z Rosją, wszyscy chcemy żyć w przyjaźni z Rosją, przyjazna, ale zdecydowana – w obliczu potencjalnej agresji – może takie potencjalnego agresora odstraszyć – mówił szef polskiego rządu.

autorzy: Grzegorz Bruszewski, Rafał Białkowski

Źródło: PAP