Pracownicy PŻM przed wyborem

sty 25, 2016 | Polskie nowości

1abcpzm11

W Polskiej Żegludze Morskiej rozpoczęła się kampania wyborcza. Załoga szczecińskiego armatora będzie wybierać Radę Pracowniczą, która może nawet odwołać dyrektora firmy.

Rada Pracownicza Polskiej Żeglugi Morskiej liczy 25 osób: 18 mandatów mają marynarze, a siedem pracownicy lądowi. Teraz kandydaci do rady prowadzą kampanię wyborczą wśród załogi. PŻM jest jednym z nielicznych przedsiębiorstw w Polsce, gdzie odbywają się takie wybory.

Jak tłumaczy Krzysztof Linek z PŻM, aby zostać wybranym do Rady Pracowniczej Polskiej Żeglugi Morskiej, wystarczy pracować w firmie dwa lata. – Do rady kandydować może każdy, kto jest pracownikiem Polskiej Żeglugi Morskiej tak samo na lądzie, jak i na morzu – dodaje.

Jak opowiada Jacek Krawczyk, członek Rady Pracowniczej PŻM, kandydaci prowadzą normalną kampanię wyborczą, głównie wśród kolegów. – Z reguły opiera się to na tym, że zna się danego człowieka i na niego się stawia – dodaje.

Jak mówi Paweł Kowalski z „Solidarności” w PŻM, w Radzie Pracowniczej najwięcej jest kapitanów. Ocenia, że to nie jest dobrze. – Żeby jedna opcja zawodowa nie przeważała w radzie, bo potem mogą być różne odchyłki przy decydujących głosowaniach – uważa.

Kandydatów do Rady Pracowniczej Polskiej Żeglugi Morskiej można zgłaszać do 19 lutego. Wybory odbędą się 24 marca. Kadencja rady trwa dwa lata. W poprzednich latach ok. 80 osób ubiegało się o 25 mandatów. 

 

Źródło: radioszczecin.pl