Potencjał polskiego przemysłu morskiego na potrzeby MFW

mar 16, 2021 | Polskie nowości

Barrow Offshore wind turbines NR

Program morskiej energetyki wiatrowej w Polsce stwarza niepowtarzalne szanse do rozwoju m.in. krajowej branży żeglugowej oraz stoczniowej. Polski Rejestr Statków rozumiejąc wagę tego programu przygotował raport wskazujący na potrzebę utworzenia w Polsce podmiotu (operatora, armatora), który wykorzystując flotę specjalistycznych statków będzie świadczył różnego rodzaju usługi na rzecz budowy i eksploatacji morskich farm wiatrowych. 

Specjalistyczne statki na potrzeby instalacji oraz serwisowania morskich turbin wiatrowych są w stanie wybudować polskie stocznie produkcyjne. – Należy podkreślić, że statki do instalacji wiatraków na morzu, już wybudowane przez polskie stocznie w ostatnich kilku latach, są zaangażowane w projekty rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Europie Zachodniej – wskazuje członek Zarządu PRS S.A. Dariusz Rudziński. 

Co jest szczególnie ważne narodowy operator floty instalacyjnej, wybudowanej w polskich stoczniach, przyczyni się do istotnego zwiększenia krajowego udziału w łańcuchu dostaw towarów i usług na rzecz morskich farm wiatrowych posadowionych w polskiej wyłącznej strefie ekonomicznej na Bałtyku. 

RAPORT

Chcąc przybliżyć i przedyskutować zawartość raportu PRS organizuje w tym tygodniu bezpłatne webinarium dla wszystkich zainteresowanych tematem MEW. Do udziału w charakterze prelegentów zaproszono przedstawicieli Polskiego Towarzystwa Morskiej Energetyki Wiatrowej, Lotos Petrobaltic, Stoczni Crist i Remontowej Shipbuilding oraz Grupy Przemysłowej Baltic. Więcej szczegółów niebawem.

 

Źródło: PRS