Porty dla Berlina i Brandenburgii

gru 8, 2012 | Port Szczecin

grupaZarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście wspólnie ze stroną niemiecką zorganizował w dniu 6.12.2012 seminarium w Berlinie, podczas którego porty w Szczecinie i Świnoujściu przedstawiły swoją ofertę usługową i inwestycyjną dla rynku niemieckiego, w szczególności dla obszaru Berlina i Brandenburgii
Współorganizatorami spotkania była spółka BEHALA – Berliner Hafen- und Lagerhausgesellschaft mbH – wieloletni partner Portu Szczecin-Świnoujście oraz stowarzyszenie LogisticsNet Berlin-Brandenburg – będące instytucją partnerstwa publiczno-prywatnego., która uczestniczy w unijnym projekcie pod nazwą „Berlin-Brandenburg as hub in seaport hinterland transport”.
Celem zorganizowanego seminarium było przedstawienie portów w Szczecinie i Świnoujściu jako dogodnego rozwiązania logistycznego dla obszaru Berlina i Brandenburgii w oparciu o trimodalność połączenia portów z tym regionem. Dużą uwagę poświęcono drodze wodnej Odra-Hawela, która jest bardzo ważnym szlakiem komunikacyjnym, łączącym aglomerację berlińską z portami leżącymi nad Odrą, w tym przede wszystkim ze Szczecinem. Rocznie przewozi się tu około 2-3 milionów ton ładunków. Równie istotne jest sprawnie funkcjonujące połączenie kolejowe, a także dogodne połączenie drogowe z Berlina do Szczecina – po stronie niemieckiej autostradą A11, po stronie polskiej A6 wraz z kompleksową poprawą dostępu do portu w Szczecinie poprzez modernizację ulicy Struga. Wykorzystując te możliwości komunikacyjne w połączeniu z regionem Berlina i Brandenburgii, porty w Szczecinie i Świnoujściu już dziś realizują kilka rozwiązań logistycznych dla obsługi rynku wschodnich Niemiec.
Odbiorcami prezentacji były niemieckie firmy branży portowej z tego regionu. Słowo wstępne w siedzibie spółki BEHALA wygłosił Prezes Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA, Jarosław Siergiej oraz przedstawiciel Ambasady RP w Berlinie, dr inż. Jan Masalski. Następnie ofertę usług i rozwiązań logistycznych dla obsługi rynku Berlina i Brandenburgii przedstawili reprezentanci branży portowej – zarówno z Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA, jak i firm przeładunkowych – DB Port Szczecin sp. z o.o, Port Handlowy Świnoujście Sp. z o.o., OT Logistics SA. Na koniec przedstawiciel stowarzyszenia LogisticsNet Berlin-Brandenburg zapoznał uczestników seminarium z założeniami i pracami w ramach projektu unijnego „Berlin-Brandenburg as hub in seaport hinterland transport”. Dyrektor zarządzający portu Behala – Peter Stäblein nie krył w swojej wypowiedzi zadowolenia z aktywizacji kontaktów handlowych oraz gospodarczych z portami Szczecin i Świnoujście i wyrażał potrzebę kontynuowania działań na rzecz rozwijania tejże współpracy.
Na spotkaniu 6 grudnia dyskutowano także na temat zadań inwestycyjnych jakie stoją przed polskimi i niemieckimi partnerami. Związane one były w głównej mierze z poprawą dostępności w żegludze śródlądowej – przede wszystkim konieczności zwiększenia prześwitu pod mostami oraz ukończenia modernizacji podnośni w Niederfinow. W tym obszarze podejmowane były również tematy związane z elektryfikacją odcinka kolejowego po stronie niemieckiej.

jser – Prezentacja oferty portów Szczecina i Świnoujścia w Berlinie wpisuje się w strategię marketingową Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA. Istotnym jej elementem jest bowiem pozyskiwanie do obsługi transportowej przewozów do/z obszaru Berlina i Brandenburgii. Współpraca zespołu portowego Szczecin-Świnoujście i obszaru Berlina i Brandenburgii sięga wielu lat. Z pewnością tego typu spotkania pomagają podsumować dotychczasową kooperację, jak również prezentować nowe rozwiązania logistyczne. Jest to też okazja do identyfikacji i dyskusji na temat niezbędnych działań, tak aby współpraca pomiędzy tymi podmiotami się rozwijała – powiedział Jarosław Siergiej, prezes ZMPSiŚ S.A.

MiO