Portowe stawki bez zmian?

lip 12, 2013 | Polskie nowości

1portszczecinptakW Dzienniku Ustaw pojawiło się rozporządzenie, które ma umożliwić zrównanie opłat za wieczyste użytkowanie nieruchomości w portach. Obecnie w Szczecinie i Świnoujściu oprocentowanie stawek jest 10 razy większe niż w Trójmieście. Czy nowe przepisy to zmienią?

Rozporządzenie nowelizujące przepisy w sprawie określenia rodzajów nieruchomości uznawanych za niezbędne na cele obronności i bezpieczeństwa państwa zostało już podpisane przez premiera. Opublikowano je w Dzienniku Ustaw 9 bm. Po dwóch tygodniach wejdzie w życie.
 
– Kolejny raz prezydent Krzystek będzie miał szansę wykazać, jak bardzo zależy mu na obniżeniu stawki – podkreśla poseł Renata Zaremba. – Za dwa tygodnie (od momentu publikacji w Dzienniku Ustaw) może, zamiast szukać dalszych wykrętów, dokonać obniżenia stawki za wieczyste użytkowanie terenów portowych z 3 do 0,3 proc.
 
Zdaniem prezydenta Piotra Krzystka, rozporządzenie nie rozwiązuje problemu. Swoje stanowisko w tej sprawie przesłał 5 bm. premierowi oraz do resortu transportu.
 
– Zgodnie z wyrokami sądów oraz zapisami ustawy o gospodarce nieruchomościami, modyfikowanie zapisów dotyczących obronności w Rozporządzeniu Rady Ministrów nie da prawnej możliwości obniżenia stawki za wieczyste użytkowanie terenów portowych do 0,3 proc. – uważa P. Krzystek. – Konieczna jest zmiana w ustawie, wystarczy dopisanie jednego zdania, które rozwieje wszelkie wątpliwości.
 
Prezydent wyjaśnia, że rozporządzenie stanowi tylko podstawę do oddania nieruchomości na cele obronności i bezpieczeństwa państwa, a to może nastąpić w drodze umowy pomiędzy jej właścicielem a użytkownikiem wieczystym. Ponadto cel obronności musiałby zostać uznany za podstawowy. Przedsiębiorcy, składając wniosek o obniżenie opłaty do 0,3 proc., musieliby udowodnić, że ten cel jest rzeczywiście realizowany na danej nieruchomości i dominuje nad gospodarczym. Do prezydenta należałoby sprawdzenie, czy tak jest.

Źródło: 24kurier.pl