Portowcy z Ystad w Portach Szczecina i Świnoujścia

kw. 13, 2012 | Port Szczecin

Konferencja2009 08 201120r20018W tym tygodniu Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA gościł przedstawicieli portu w Ystad, którzy przybyli do stolicy Pomorza Zachodniego w ramach studyjnej trasy po portach Morza Bałtyckiego. W składzie szwedzkiej delegacji pod kierownictwem Dyrektora Zarządzającego spółki Ystad Hamn Logistik AB, Björna Boströma znaleźli się jego zastępcy. Rangę delegacji podniosła obecność Prezesa Zarządu Portu Henrika Plantin i jego zastępcy Kaja Jönssona, którzy pełnią również wysokie stanowiska w Zarządzie Rady Miasta Ystad, oraz towarzyszących im pozostałych członków Zarządu.

Odwiedziny Szwedów rozpoczęły się od wizyty na terminalu promowym w Świnoujściu. Następnie goście przybyli do siedziby ZMPSiŚ SA w Szczecinie, gdzie spotkali się z przedstawicielami Zarządu. Podczas spotkania zaprezentowano gościom ofertę usługową i inwestycyjną portów w Szczecinie i Świnoujściu. Przedstawione zostały także działania na rzecz rozwoju portów w Szczecinie i Świnoujściu – zarówno te, które leżą w gestii ZMPSiŚ SA, jak i inwestycje operatorów portowych, związane z uruchomieniem nowych terminali do obsługi różnorodnych towarów na terenach przeznaczonych pod inwestycje. Wśród najważniejszych inwestycji ZMPSiŚ SA wskazano te, które są współfinansowane z funduszy unijnych, czyli budowę nabrzeża  w porcie zewnętrznym w Świnoujściu, przebudowę infrastruktury drogowej i kolejowej w obu portach, rozbudowę infrastruktury portowej w północnej części Płw. Ewa w porcie w Szczecinie oraz rozbudowę infrastruktury portowej w południowej części portu w Świnoujściu. W głównej części spotkania skupiono się na omówieniu platformy współpracy pomiędzy portami oraz sposobów funkcjonowania w obecnych warunkach konkurencji. Z uwagi na dotychczasową współpracę, dużą część spotkania poświęcono jednej z planowanych inwestycji ZMPSiŚ SA, czyli budowie nowego stanowiska nr 1 na terminalu promowym w Świnoujściu. Port Ystad jest głównym partnerem w połączeniach promowych ze Świnoujściem. Codziennie z każdego z portów oferowanych jest 5 odejść promami pasażersko-towarowymi. Terminal promowy w Świnoujściu, jako jedyny w Polsce morski terminal promowy, oferuje codzienne połączenie kolejowe właśnie z portem Ystad. Budowa nowego stanowiska promowego nr 1 ma na celu wyjście naprzeciw tendencjom rynkowym związanym z obsługą większych promów. Nowo wybudowane stanowisko promowe umożliwi przyjmowanie jednostek promowych o max. dł. 220m.

To owocne spotkanie zakończyło się wizytą gości na szczecińskich nabrzeżach oraz wspólnymi deklaracjami kolejnych odwiedzin.

(bat)