Port Szczecin: Uroczyste „wbicie łopaty” rozpoczynające budowę terminalu metali nieżelaznych

sie 13, 2013 | Port Szczecin

1cronimetWczoraj na terenie portu szczecińskiego w rejonie Kanału przemysłowego odbyło się uroczyste wbicie łopaty rozpoczynające budowę terminalu metali nieżelaznych spółki Cronimet PL sp. z o.o. 

Cronimet PL zajmuje się skupem, przetwórstwem i sprzedażą złomu stopowego, metali nieżelaznych, stali nierdzewnych i metali kolorowych. Cronimet PL należy do koncernu Cronimet, który grupuje 56 firm w kilkunastu krajach świata. Jest jednym ze światowych liderów branży w dziedzinie surowców do produkcji stali. Firma Cronimet PL jest jedną z największych spółek córek tego holdingu.

Głównymi odbiorcami towaru ze szczecińskiego terminalu będą huty w Finlandii, Hiszpanii i Holandii. Przy pełnej pracy zakładu roczne przeładunki wyniosą 250-350 tys. ton.

Do szczecińskiego terminalu złom będzie docierał samochodami ciężarowymi i koleją. Tutaj będzie ładowany na statki i wysyłany drogą morską do kontrahentów.

Wartość obiektu to ponad 20 mln zł. Teren przy Kanale Przemysłowym został w lutym 2012 r. wydzierżawiony Cronimetowi na 30 lat.

– Jest to ważna inwestycja dla naszego portu, zyskujemy poważnego inwestora, powstanie tu bardzo nowoczesne pod względem technicznym nabrzeże, do portu przypłynie więcej statków – podkreślił Ryszard Warzocha prezes Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście

W uroczystości udział wzięli:

Cronimet Holding DE

Jürgen Pilarsky – Zarząd
Kristian Schocke – Zarząd
Marijo Zeljko – Kierownictwo1cronimet2

Cronimet PL

Gregor Moj – Zarząd
Maciej Lipiński – Zarząd

ZMPSiŚ SA reprezentowali:

Ryszard Warzocha – Prezes Zarządu
Krzysztof Sadowski – Członek Zarządu ds. Rozwoju Portów
Paweł Adamarek – Członek Zarządu ds. Ekonomiczno-Finansowych

Ponadto w uroczystości udział wzięli przedstawiciele Eko-inwest S.A.

Zdzisław Malenta  – Prezes Zarządu  
Sławomir Kopeć – Inżynier kontraktu
Piotr Zawadzki – Kierownik budowy