Port Szczecin-Świnoujście podczas konferencji SpeedCHAIN

lis 15, 2013 | Port Szczecin

1speedchainPort Szczecin-Świnoujście zaprezentował się w Pradze podczas VIII Międzynarodowej Konferencji Logistycznej SpeedCHAIN.

Konferencja odbyła się w dniach 13-14 listopada br. Tematem przewodnim była „Logistyka jako katalizator zmian”.  Program konferencji uwzględniał tematy związane z najnowszymi trendami w transporcie, logistyce i przemyśle. Konferencja skierowana była zarówno do praktyków logistycznych, jak i publicznych instytucji i środowisk naukowych.

Podczas konferencji Port Szczecin-Świnoujście przedstawił czeskim uczestnikom – gównie firmom z branży TSL – sposób dostosowania obu portów do zmieniających się globalnych trendów obserwowanych w transporcie. Przede wszystkim zwrócono uwagę na  podjęte działania dostosowujące funkcjonowanie portów do takich trendów, jak zmiany w strukturze światowej floty, proces konteneryzacji w transporcie, rozwój przewozów shortsea oraz przewozów intermodalnych, a także rosnące znaczenie zintegrowanych systemów transportowych i regulacje prawne związane z aspektami środowiskowymi w transporcie.

Uczestnicy konferencji mogli także zapoznać się atutami Portu Szczecin-Świnoujście, które dają przewagę w obsłudze towarów czeskich. Przewozy tranzytowe z/do Republiki Czeskiej przez Szczecin i Świnoujście od wielu lat stanowią istotną pozycję w obrotach obu portów. Ich potencjał i możliwości przeładunkowe pozwalają na obsłużenie całego morskiego tranzytu czeskiego, zarówno w relacjach importowych, jak i eksportowych. Nie bez znaczenia jest także korzystna lokalizacja – zarówno Szczecin, jak i Świnoujście to najbliższe porty dla najważniejszych czeskich ośrodków przemysłowych.
Zaprezentowana podczas konferencji SpeedCHAIN oferta Portu Szczecin-Świnoujście spotkała się z dużym zainteresowaniem odbiorców. Dlatego też, na zaproszenie Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA, już na wiosnę przyszłego roku zaplanowano studyjną wizytę czeskich firm z branży TSL, które odwiedzą porty w Szczecinie i Świnoujściu.