Port Jachtowy – etap „0”

sie 30, 2012 | Szczecin

WyspaGrodzkaNa Wyspie Grodzkiej rozpoczęły się prace związane z kolejnym etapem budowy Portu Jachtowego Szczecin.  Mają potrwać do końca roku i polegać będą głównie na podwyższeniu wyspy.
Jest to bardzo ważny dla całego przedsięwzięcia etap. Od niego zależy kiedy na wyspie znajdzie się planowana infrastruktura dla żeglarzy. W tym etapie wykonawca czyli Zakład Robót Hydrotechnicznych i Podwodnych UW-SERVICE Sp. z o.o. przede wszystkim zrealizuje prace związane z podniesieniem rzędnej terenu o ponad 2m. W związku z tym w ciągu najbliższych miesięcy na wyspę nawiezie ponad 70 tys. metrów sześciennych kruszywa. Ponadto wykonawca wbije ściankę szczelną od strony rzeki Duńczyca. Obecnie trwają prace przygotowawcze do realizacji tego zadania i rozbiórka ruin
Koszt tego etapu to ponad 9 mln zł. Zadanie jest realizowane w ramach projektu „Zachodniopomorski Szlak Żeglarski – sieć portów turystycznych Pomorza Zachodniego”, przy dofinansowaniu z budżetu Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Etap „0” jest przygotowaniem podłoża do realizacji kolejnych etapów. Po jego zakończeniu miasto będzie musiało czekać do momentu, aż grunt na wyspie się ustabilizuje. Przewidywalnie proces ten może przebiegać od kilku do nawet kilkunastu miesięcy, o ile nie wystąpią zdarzenia wydłużające ten termin. Dopiero po tym będą mogły ruszyć kolejne prace związane z budową mariny na Wyspie Grodzkiej. Powstanie między innymi blisko 80 miejsc do cumowania jachtów, zwodzona kładka łącząca wyspę z nabrzeżem Starówka, zaplecze socjalne, biura i mały hangar.
W następnych latach jeśli miasto otrzyma na tę inwestycję kolejne dofinansowanie  utworzone zostaną kolejne miejsca do cumowania jachtów, kawiarnia, budynki konferencyjne, place zabaw, a także  amfiteatr i restauracja.

Tomasz Klek
Biuro Komunikacji Społecznej i Marketingowej UM