Port Gdynia gości okręty NATO

wrz 16, 2016 | Polskie nowości

1abcfregaty16

Dzisiaj przy Nabrzeżu Francuskim zacumują trzy fregaty NATO: hiszpańska ESPS Mendez Nunez, portugalska NRP Alvares Cabral oraz niemiecka FGS Ludwigshafen. Wizyta robocza jednostek NATO związana jest manewrami wojskowymi prowadzonymi na Morzu Bałtyckim.

Fregaty należą do Stałego Zespołu Okrętów NATO SNMG-1, który powstał w 1968 roku jako STANAVFORLANT (Standing Naval Force Atlantic – Stały Zespół Sił Morskich na Atlantyku). W 2003 roku jego nazwę zmieniono na Standing NATO Maritime Group 1 (SNMG-1) i podporządkowano pod Dowództwo Połączonych Sił Zbrojnych NATO na Atlantyku. Zespół ten, stanowiący element tzw. sił odpowiedzi, 

jest stale utrzymywany w najwyższej  gotowości bojowej, przygotowany do reakcji w sytuacjach kryzysowych, operacjach pokojowych i w wypadku wojny.

Stały Zespół Okrętów NATO SNMG-1, którego jednostki operują na Atlantyku oraz na akwenach europejskich, jest najlepiej wyszkolonym międzynarodowym zespołem uderzeniowym tego rodzaju na świecie. Do zadań okrętów należy m.in. monitorowanie żeglugi, kontrolowanie podejrzanych jednostek, prowadzenie akcji blokadowych oraz ewakuacja zagrożonej ludności.  

W sobotę i niedzielę, w godz. 10:00 – 12:00 oraz 15:00 – 17:00, wszystkie trzy fregaty zostaną udostępnione do zwiedzania. We wtorek, 20 września, po krótkim odpoczynku załóg i uzupełnieniu zapasów, jednostki opuszczą Gdynię.

 

Port Gdynia