Pomnik dla zasłużonego żeglarza w Szczecinie

mar 14, 2016 | Różne

1abczeglarzpomnik

W maju na Bulwarze Piastowskim stanie rzeźba kapitana Kazimierza Haski. Będzie to kolejny element tzw. Alei Żeglarzy. Rzeźba ma być wysoka na około 2,5 metra i odlana z brązu.

– Postać kapitana będzie wzorowana na jego wizerunku ze zdjęcia z Międzynarodowego Zlotu Skautów Wodnych w Garczynie z 1932 roku – mówi Piotr Owczarski, twórca koncepcji szczecińskiej Alei Żeglarzy a prywatnie wnuk Kazimierza Haski. – Zaczynał swoją drogę ku morzu jako skaut wodny. Będzie stał obok totemu drużyny Wilków Morskich z Poznania, który wykonał kapitan Haska, bo był z zawodu rzeźbiarzem.

Rzeźba będzie kosztować prawie 140 tysięcy złotych. Za jej wykonanie odpowiada Paweł Szatkowski z Kołobrzegu – ten sam, który wcześniej stworzył pomnik kapitana Ludomira Mączki. Oprócz figury Haski w Alei Żeglarzy mają się pojawić jeszcze w tym roku kompas oraz kolejne tablice informujące o historii Pomorza Zachodniego i żeglarstwa. 

Kapitan Kazimierz Haska wychował kilka pokoleń żeglarzy. Organizował w Szczecinie pierwsze kursy oraz szkolenia żeglarskie. Był także współzałożycielem i wicekomandorem pionierskiego Jacht Klubu Ligi Morskiej „Gryf”, pierwszym prezesem Okręgowego Związku Żeglarskiego w Szczecinie oraz współtwórcą Muzeum Miejskiego w Szczecinie. Sprowadził do Polski rysunki jachtów „Cadet” oraz „Optimist” i uruchomił ich produkcję. Zmarł w 1976 roku w wieku 64 lat.

 

Źródło: radioszczecin.pl