„Pomarańczowa flota” Portu Gdańsk rośnie w siłę

lis 10, 2014 | Port Gdańsk

1vegaDźwięk syren okrętowych, które 6 listopada 2014 roku, o godzinie 8.50 rozbrzmiały w Porcie Gdańsk, oznaczał dobrą nowinę… Jednostki WUŻ Port and Maritime Services Ltd. powitały w ten symboliczny sposób nowego „brata”. Przy Nabrzeżu Kpt. Ziółkowskiego zacumował holownik „VEGA”, który po dokonaniu formalności rozpocznie wkrótce służbę w akwenach gdańskiego portu.

Podobnie, jak zakupiony przez Spółkę WUŻ holownik „AKUL” – „VEGA” wrócił do domu… W 2006 roku zbudowała go – na zamówienie estońsko-łotewskiej firmy PKL Flote AS z siedzibą w Rydze – gdańska stocznia Marine Projects Ltd. Po kilku latach służby w porcie Tallin, „VEGA” – wraz z majątkiem armatora – został przejęty przez przedsiębiorstwo należące do fińskiej grupy Alfons Hakans Oy AB z Turku. Teraz ponownie zmieni barwy, a „pomarańczowa flota” gdańskiego portu wzbogaci się o silną jednostkę operacyjną.

„VEGA” zaprojektowany został do pracy w trudnych warunkach północnego Bałtyku. Nowoczesny kadłub wyposażono w dwa główne pędniki Aquamaster US 205 o łącznej mocy przekraczającej 2800 KM. Ta siła, zamontowana w krępym kształcie o długości 19 i szerokości 9 metrów, zapewniła holownikowi znakomitą dzielność morską nawet w na zalodzonych wodach.

Poza licznymi zaletami technicznymi, „VEGA” ma jeszcze istotny walor eksploatacyjny. Budowa w krajowej stoczni i wyposażenie jednostki przez firmy mające w Polsce swoje filie, gwarantują gdańskiemu armatorowi jej ekonomiczną eksploatację i tanie remonty. – Ten zakup – powiedział Romuald Daszuta, prezes Spółki WUŻ w Gdańsku – jest elementem strategii firmy, szukającej rozwiązań zapewniających niezawodność i wysoką jakość usług holowniczych w Porcie Gdańsk.

15 listopada 2013 roku uroczyście podniesiono polską banderę na największej i najsilniejszej jednostce WUŻ Gdańsk – holowniku „AKUL” (uciąg na tzw. palu 70 ton). „VEGA” (o uciągu 35 ton) zastąpić ma sprzedane, wysłużone holowniki „ATLAS II” i „HERKULES II”. W ramach podjętej modernizacji, WUŻ Port and Maritime Services Sp. z o.o. – powstała w 1991 roku na bazie prywatyzacji Morskiego Portu Handlowego Gdańsk – dysponować będzie trzynastoma jednostkami holowniczymi. Posłużą obsłudze ponad 3200 statków – w tym największych kontenerowców świata – zawijających w ciągu roku do gdańskiego portu.

Janusz Kasprowicz