Polwax zabezpiecza liny okrętowe

lip 24, 2012 | Gdańsk

Polwax21Pod koniec pierwszego kwartału 2012 roku spółka uruchomiła produkcję specjalistycznego środka smarnego Marwax do zabezpieczania powierzchni metalowych przed korozją. Jego głównymi odbiorcami są firmy zachodnie, a podstawowym zastosowaniem zabezpieczanie stalowych lin okrętowych. 

– Na statkach możemy je spotkać wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z koniecznością przemieszczania ładunków. Zatem stosowane są w suwnicach, dźwigach, wciągarkach, windach – podkreśla Izabela Robak, szef Biura Technologii i Rozwoju spółki.

– Zarówno na wielkich, jak i małych jednostkach, stalowych i tych z włókna węglowego. Ich zastosowanie jest nieograniczone. Nasz środek umożliwia zabezpieczenie lin stalowych przed ekstremalnymi warunkami środowiska, w których pracują” wilgocią i olbrzymim zasoleniem – wyjaśnia Izabela Robak.

polwax2W zależności od wielkości i przeznaczenia na statku może być od kilkudziesięciu do kilku kilometrów stalowych lin. Głównymi odbiorcami Marwax-u są producenci smarów i środków antykorozyjnych. To nie jedyny produkt oferowany na tym rynku. Spółka dostarcza też wazeliny techniczne i wosk konserwacyjny.

– Mamy całą grupę produktów, które powstały, na zamówienie konkretnego odbiorcy, do specjalistycznego zastosowania i z czasem okazało się, że rynek na nie jest znacznie większy niż ktokolwiek przypuszczał – zapewnia Jacek Stelmach, wiceprezes zarządu spółki Polwax (dawniej LOTOS Parafiny).

– Niewątpliwym atutem spółki jest elastyczność, która pozwala na dostosowywanie praktycznie każdego z oferowanych wyrobów pod wymagania konkretnego odbiorcy, z uwzględnieniem specyfiki jego produkcji – dodaje prezes Stelmach.

Polwax dawniej LOTOS Parafiny to największy polski i jeden z wiodących w Europie producentów i dystrybutorów parafin rafinowanych i odwanianych. Wyroby spółki Polwax znajdują liczne zastosowania w przemyśle m.in. drzewnym, gumowym, papierniczym, odlewniczym, maszynowym oraz w procesie produkcji nawozów sztucznych. Spółka, wykorzystując osiągnięcia własnego biura badań i rozwoju, koncentruje się na tworzeniu innowacyjnych produktów dla innych gałęzi przemysłu, co umożliwia jej ekspansję na nowe rynki zbytu.

W połowie stycznia GRUPA LOTOS SA podpisała umowę sprzedaży 100% udziałów spółce Krokus Chem Sp. z o.o., w której swoje udziały posiada Fundusz Nova Polonia Natexis II oraz kadra menadżerska b. spółki LOTOS Parafiny. Wyroby spółki znajdują liczne zastosowania w przemyśle m.in. drzewnym, gumowym, papierniczym oraz w procesie produkcji nawozów sztucznych. Spółka, wykorzystując osiągnięcia własnego biura badań i rozwoju, koncentruje się na tworzeniu innowacyjnych produktów dla innych gałęzi przemysłu, co umożliwia jej ekspansję na nowe rynki zbytu. Krokus PE zarządza funduszem private equity Nova Polonia Natexis II inwestującym w polskie małe i średnie firmy prywatne. Fundusz dostarcza kapitału szybko rozwijającym się przedsiębiorstwom oraz finansuje wykupy firm, w tym wykupy menedżerskie. Kapitał NPN II wynosi 100 mln Euro. NPN II jest czwartym funduszem, którym zarządzają wspólnicy Krokus Private Equity.

PR