Polsko-duński sojusz na rzecz tworzenia Europejskiej Unii Energetycznej

kwi 19, 2016 | Polskie nowości

1abcptr 2275

Premier Beata Szydło spotkała się w poniedziałek z premierem Danii Larsem Løkke Rasmussenem. Tematem rozmów były kwestie energetyki, w tym budowa gazociągu Baltic Pipe oraz bezpieczeństwo i dwustronna współpraca gospodarcza.

Współpraca energetyczna i gospodarcza

Rozmowa premier Szydło i duńskiego szefa rządu była okazją do wymiany zdań na temat budowy gazociągu Baltic Pipe. Po poniedziałkowym spotkaniu wydano wspólne oświadczenie w sprawie współpracy między rządami Polski i Danii w dziedzinie energii. Baltic Pipe, strategiczna inwestycja, którą chcemy realizować, jest dla nas niezwykle istotna. Dzięki tej inwestycji bezpieczeństwo energetyczne Polski będzie dużo większe – przekonywała premier Beata Szydło na konferencji prasowej po spotkaniu z premierem Danii. Firmy duńskie z dużym zaangażowaniem I sukcesem inwestują w Polsce, a firmy Polskie w Danii. Jesteśmy ze sobą bardzo mocno gospodarczo powiązani – podkreślała premier Szydło. Jak dodała Polska chce polepszyć warunki współpracy gospodarczej, dlatego przygotowuje pakiet rozwiązań, które pomogą inwestować firmom zagranicznym na polskim rynku.

Bezpieczeństwo i polityka wschodnia

Prezes Rady Ministrów oraz premier Rasmussen omówili także kwestię kryzysu imigracyjnego w Unii Europejskiej. Jak podkreślała premier, stanowisko Polski w sprawie zmiany mechanizmów relokacji jest niezmienne. Spotkanie polskiej premier i duńskiego szefa rządu było także okazją to rozmowy o sytuacji na Ukrainie oraz o polityce bezpieczeństwa, w tym szczytu NATO w Warszawie w 2016 r.

 

premier.gov.pl