„Polskie statki pasażerskie”

kwi 23, 2012 | Księgarnia Morska

PolskiestatkipasażerskieMuzeum Emigracji w Gdyni zaprasza w czwartek (26 kwietnia) na spotkanie autorskie z cyklu Stacja Emigracja, którego gościem będzie Witold Koszela, autor książki: „Polskie statki pasażerskie”. Spotkanie odbędzie się w Muzeum Miasta Gdyni (ul. Zawiszy Czarnego 1). Początek – godz. 17.00.

„Polskie statki pasażerskie” Witolda Koszeli to prawie 60 lat historii floty. Nie ma pełnego opisu polskiej emigracji bez opowieści o statkach pasażerskich – ostatnich skrawkach polskiego terytorium dla żegnających się z Ojczyzną i gościnnych pokładach witających wracających do kraju. Książka zawiera charakterystyki i historię służby wszystkich statków pasażerskich noszących biało-czerwoną banderę – zarówno pierwszych, legendarnych emigranckich parowców „Kościuszko”, „Polonia” i „Pułaski”, jak i  późniejszych, nowoczesnych liniowców budowanych już na polskie zamówienie. Prototypowy, zatopiony na początku wojny „Piłsudski”, jego szczęśliwy bliźniak „Batory”, południowoamerykańska para „Chrobry” i „Sobieski” nie wyczerpują  tematu.  Autor omawia także losy mniej efektownych, pasażersko-towarowych statków przedsiębiorstwa „Polbryt”. W książce znaleźć można również omówienie najciekawszych, a niestety niezrealizowanych projektów polskich pasażerskich statków wycieczkowych. Publikację uzupełniają  barwne plansze statków oraz znaki armatorskie przedsiębiorstw żeglugowych eksploatujących polskie „pasażery”.

WitoldKoszelaWitold Koszela urodził się i mieszka w Rzeszowie, z wykształcenia elektronik, nie przejdzie obojętnie obok obiektu pływającego. Interesują go szczególnie polskie statki pasażerskie i handlowe, ale także wielkie liniowce transatlantyckie i okręty wojenne. Wstęp na spotkanie – wolny. Poprowadzi je Aleksander Gosk.

Stacja Emigracja to organizowany przez Muzeum Emigracji cykl spotkań z autorami i wydawcami najciekawszych i najnowszych publikacji poświęconych tematyce migracyjnej. Spotkania są kontynuacją cyklu „Witryna Emigracji” i odbywają się w każdy ostatni czwartek miesiąca. Wydarzeniu towarzyszy sprzedaż książek w promocyjnej cenie.