Polskie LNG: Podniesiono drugą kopułę na zbiorniku LNG w Świnoujściu.

sie 10, 2012 | Terminal LNG

podDrugakopZgodnie z zapowiedziami, 10 sierpnia br. podniesiono kopułę na drugim zbiorniku do magazynowania skroplonego gazu ziemnego (LNG) na terenie budowy terminalu LNG w Świnoujściu.

Podobnie, jak w przypadku podniesienia dachu na pierwszym zbiorniku, dzisiejsza operacja została przeprowadzona w pełni profesjonalny i bezpieczny sposób. Bardzo cieszymy się z powodzenia tej operacji. Prace na budowie terminalu LNG toczą się we właściwym kierunku i z każdym dniem jesteśmy bliżej oddania terminalu do użytku. Przy tej okazji chciałbym również podziękować wszystkim pracownikom, którzy bezpośrednio oraz pośrednio przyczynili się do tego sukcesu. Zawsze kluczowy przy tego typu operacjach jest czynnik ludzki. Cieszę się, że na naszej budowie pracuje tak profesjonalna kadra – powiedział Rafał Wardziński, Prezes Zarządu Polskie LNG S.A.

Tak jak pod koniec lipca przy okazji podniesienia pierwszej kopuły, tak i teraz, do podniesienia dachu zbiornika LNG zastosowano metodę poduszki powietrznej, polegającą na kontrolowanej zmianie ciśnienia powietrza wytworzonego pod kopułą dachu. Zmiana ciśnienia była możliwa dzięki zastosowaniu specjalnych dmuchaw.

Całkowity ciężar dachu wynosi 600 ton. Jego powierzchnia to 4717 m2. Dwa zbiorniki (42 m wysokości i 80 metrów średnicy każdy), mogą pomieścić po 160 tys. m3 skroplonego gazu.

W tym roku prowadzone będą dalsze prace na zbiornikach. Ich kopuły zostaną oszalowane, dodatkowo uzbrojone i zalane 1,5 metrową warstwą betonu. Rozpoczną  się również prace wewnątrz zbiorników.

Jak wyglądało całe przedsięwzięcie podnoszenia dachu pierwszego zbiornika LNG można zobaczyć na filmie zamieszczonym na stronie Spółki (www.polskielng.pl).

Maciej Mazur