„Polskie Linie Oceaniczne 1951-2012. Zarys działalności”

maj 13, 2013 | Księgarnia Morska

1polskie linie 1951 2012Książka autorstwa Jerzego Drzemczewskiego „Polskie Linie Oceaniczne 1951-2012. Zarys działalności” jest kolejną publikacją tego autora w morskiej serii „Księgi Floty Ojczystej”. Tym razem jest to niejako jubileuszowy tom, bo oznaczony numerem 50.

Niniejsza książka poświęcona jest historii największego polskiego przedsiębiorstwa żeglugowego, a zarazem jednego z większych w Europie – Polskim Liniom Oceanicznym (PLO). Ta ogromna polska flota obsługiwała w latach 1970 – 1980 aż 33 regularne linie żeglugowe, z których 14 miało zasięg oceaniczny. Statki PLO zawijały wtedy do ok. 500 portów leżących na wszystkich kontynentach świata, łącznie z Antarktydą.

Treść książki oparta jest przede wszystkim na dostępnych w archiwum PLO dokumentach i materiałach statystycznych. Szczególnie dużo miejsca zostało poświęconych ostatniemu 20-leciu, czyli okresowi po dokonanej w Polsce transformacji politycznej i gospodarczej.
    
Należy chyba jeszcze wspomnieć o samym autorze – Jerzy Drzemczewski był przez 17 lat rzecznikiem prasowym PLO równolegle pełniącym stanowiska redaktora naczelnego zakładowego miesięcznika „Namiary”. Pracował również jako kierownik pracowni badań rynków żeglugowych w Ośrodku Badawczo-Rozwojowym jest autorem wielu książek dotyczących dziejów polskiej floty handlowej, takich jak: „Legenda Batorego w fotografii”, Ostatni transatlantyk „Stefan Batory”, „Na śródziemnomorskim szlaku 1924-2008” czy „Transatlantyki polskie”.

Książka jest wspaniale wydana w eleganckiej formule, z twardą barwną okładką, na wysokiej klasy papierze kredowym, z bogactwem zdjęć. Wspaniale nadaje się na prezent.

Książkę można kupić w Księgarni Morskiej: http://www.ksiegarniamorska.pl/index.php?str=60&fun=more&kat=12&id_prod=374

Katarzyna Koj