Polska Żegluga Morska odebrała masowiec Sopot

paź 28, 2019 | PŻM

pzm123456

Polska Żegluga Morska odebrała z chińskiej stoczni masowiec Sopot o nośności 39 tys. ton. To ostatni masowiec z serii zbudowanych dla największego polskiego armatora przez chińską stocznię Yangfan.

Sopot to klasyczny udźwigowiony masowiec o nośności 39 tys. ton – poinformowały w poniedziałek służby prasowe PŻM. Jednostka ma 180 metrów długości, 30 metrów szerokości i zanurzenie 10,50 metra. Jednostka jest ostatnią z serii zbudowanych przez chińską stocznię Yangfan dla PŻM, zapoczątkowaną w 2016 r. przez Armię Krajową.

W dziewiczym rejsie masowcem Sopot dowodzi kapitan Krzysztof Wasik. Obecnie służby armatora szukają dla jednostki zatrudnienia.

Sopot jest 62. statkiem PŻM i siódmym odebranym ze stoczni w ostatnich dwóch latach.

W 2018 r. flota tego armatora wzbogaciła się o dwa masowce Drawno i Solidarność oraz trzy jeziorowce Gardno, Jamno i Narie. W tym roku do eksploatacji PŻM weszły Karlino i Sopot. Jak podkreśla dział prasowy, od wprowadzenia zarządu komisarycznego w PŻM na początku 2017 r. żaden statek nie został sprzedany.

Polska Żegluga Morska to największy polski armator i jeden z większych w Europie. Podstawową działalnością przedsiębiorstwa jest przewóz ładunków masowych.

 

autor: Kacper Reszczyński

Źródło: PAP