„Polska Żegluga Morska. Album floty 1951-2012″

wrz 29, 2013 | Księgarnia Morska

1pzmoklWydawnictwo PORTA MARE nie próżnuje i znowu wydało piękny album, tym razem floty Polskiej Żeglugi Morskiej. Jest to już dziewiąta książka w najdłuższej serii wydawniczej o nazwie „Księgi Floty Ojczystej”.

Na 634 stronach prezentowanych jest ok. półtora tysiąca zdjęć czarno-białych jak i kolorowych. Układ albumu podobny jest do pozostałych książek z serii: jedna strona poświęcona jest jednemu statkowi i zawiera krótką charakterystykę jego parametrów techniczno-eksploatacyjnych,  streszczenie historii statku zilustrowane 2-3 zdjęciami przedstawiającymi sylwetkę statku, kapitana czy matki chrzestnej itp. Znajdziemy tutaj zdjęcia i opisy historii każdego z 410 statków eksploatowanych przez armatora PŻM w latach 1951-2012.

Autorami albumu są Krzysztof Gogol i Bohdan Huras – obaj ściśle związani z gospodarką morską i PŻM. Krzysztof Gogol pracownik PŻM na stanowisku rzecznika prasowego,  redaktor naczelny miesięcznika „Obserwator Morski”, redaktor prowadzący serwisu informacyjnego dla marynarzy „Gazetka Armatorska” oraz zakładowego miesięcznika „Bryza”. Bohdan Huras jest autorem wielu publikacji na temat historii polskiej floty handlowej. Ponadto jest  długoletnim inspektorem klasyfikacyjnego Lloyd’s Register w Katowicach i dyrektor ds. inspekcji przemysłowych w Polsce.

Album jest pięknie wydany, na papierze kredowym, gwarantującym dobrą jakość zamieszczonych w nim zdjęć. Taka książka w twardej okładce powinna znaleźć się w każdej biblioteczce obecnych i byłych pracowników PŻM, a także wszystkich marynarzy czy żeglarzy.

Książkę można kupić w Księgarni Morskiej: http://www.ksiegarniamorska.pl/index.php?str=60&fun=more&kat=10&id_prod=494
Katarzyna Koj