„Polityka Morska Rzeczypospolitej Polskiej do roku 2020”

sty 17, 2014 | Polskie nowości

„Polityka Morska Rzeczypospolitej Polskiej do roku 2020”

1debata12Debata społeczna na temat dokumentu „Polityka Morska Rzeczypospolitej Polskiej do roku 2020”  zainicjowana przez Polski Klaster Morski odbyła się 16 stycznia 2014 r. w Akademii Morskiej w Gdyni.

Po przedstawieniu oficjalnego stanowiska oraz głównych założeń dokumentu o polityce morskiej przez zastępcę dyrektora Departamentu Transportu Morskiego i Bezpieczeństwa Żeglugi Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju Monikę Niemiec- Butryn, rozpoczęto debatę w której brali udział przedstawiciele  samorządów, partnerów gospodarczych, społecznych, turystycznych, kulturalnych, edukacyjnych i naukowo-badawczych.1debata23

Dyskusja prowadzona przez Prezesa Zarządu dr hab. prof. Akademii Morskiej Marka Grzybowskiego toczyła się m.in. wokół  zagadnienia czy polityka morska to zbiór życzeń, czy działań możliwych do zrealizowania. Niektórzy zgromadzeni skłaniali się do stwierdzenia, że takowa polityka w ogóle nie jest potrzebna, gdyż rzeczywistość toczy się samoistnie.  Dla wielu analizowanie założeń związanych z projektem przygotowanym przez rząd nie powinno odbywać się z perspektywy Polski i polskiej gospodarki, ale z perspektywy Unii Europejskiej jako wspólnoty do której należymy, a nie w oderwaniu od niej. Obawa zgromadzonych o dalszy rozwój strategii morskiej skupiła się również na postępującej utracie młodych i wykształconych osób. Akademia Morska dla jeszcze większego uatrakcyjnienia swojej oferty programowej zaproponowała stworzenie specjalnego kierunku- Biznes Morski i Towaroznawstwo prowadzone w języku angielskim nastawionego na praktyczną wiedzę, ale także na kształcenie nowej kadry morskiej pod względem efektywnej komunikacji biznesowej.

Forma debaty, która pozwoliła na swobodną i treściwą wymianę poglądów, będzie dobrym uzupełnieniem innych uwag i spostrzeżeń, które docierają do ministerstwa  (według podanych danych było 400 maili).