Police kupują fosforyty w Maroku

kw. 10, 2018 | Polskie nowości

325423 r0 620

Afrykańskie fosforyty o szacunkowej wartości 135 mln zł sprowadzi do końca roku Grupa Azoty Zakłady Chemiczne „Police”. Szczegółowe warunki kontraktu określa umowa podpisana z firmą Office Chérifien des Phosphates.

– Umowa jest zwieńczeniem naszej dotychczasowej współpracy. W sytuacji tak dużej konkurencji nawozowej na rynku, spółka potrzebuje gwarancji dostaw strategicznego surowca o wysokich parametrach jakościowych. Biorąc pod uwagę stabilność planowania kontraktu z naszym wieloletnim, sprawdzonym partnerem, przyjęte ustalenia spełniają wszystkie nasze oczekiwania – mówi dyrektor Departamentu Zakupów Strategicznych Grupy Azoty Police Ewa Góra.

Jak zauważyła dyrektor Góra, z punktu widzenia całej Grupy Azoty porozumienie ma jeszcze jeden wymiar – zacieśnienie współpracy między wchodzącymi w jej skład spółkami, ponieważ wieloletnim dostawcą siarki dla OCP jest Grupa Azoty Kopalnie i Zakłady Chemiczne Siarki „Siarkopol”. 

Do Polski surowiec przetransportują statki Polskiej Żeglugi Morskiej, z którą od wielu lat zakłady w Policach mają podpisaną umowę. 

„Police” współpracują z OCP już od lat 70-tych. Marokańskie fosforyty zawsze stanowiły duży udział w dostawach tego surowca do Polic, a OCP jako największy eksporter fosforytów na świecie, pozostawał gwarantem terminowych dostaw o wysokiej i stabilnej jakości. Surowiec ten, obok soli potasowej, jest głównym składnikiem wykorzystywanym do produkcji nawozów wieloskładnikowych w Policach. 

Firma OCP powstała w 1920 r. w Maroku, które posiada największe zasoby fosforytów na świecie i wydobywa ok. 30 mln ton tego surowca rocznie. W czterech kopalniach, dziewięciu kompleksach produkcyjnych i czterech portach zatrudnia ponad 23 000 pracowników. Grupa ma zasięg międzynarodowy i posiada biura w ponad 15 krajach. 

OCP jest czołowym producentem i eksporterem kwasu fosforowego oraz nawozów fosforowych – eksport na poziomie ok. 8 mln ton rocznie (ok. 30 proc. światowego handlu) stawia OCP na pozycji lidera sprzedaży tego surowca. Obrót całej Grupy w 2015 roku wyniósł 4,57 mld dol. 

Grupa Azoty Zakłady Chemiczne „Police” SA, wchodząca w skład Grupy Azoty, jest największą w regionie zachodniopomorskim spółką giełdową. W „Policach” i jej spółkach zależnych zatrudnionych jest łącznie ok. 3,3 tys. pracowników. 

 

Dariusz Malinowski

Źródło: wnp.pl