Pogarsza się sytuacja w rosyjskich portach

sty 12, 2015 | Porty Morskie

1FCT ST. Petersburg 1 600x0Nadal się pogarsza sytuacja z rozładunkiem wagonów w portach rosyjskich, głównie z węglem, alarmuje służba prasowa Kolei Rosyjskich (RŻD).

Była ona oceniana jako „krytyczna” już w końcu grudnia ub. roku, ale od tego czasu jest gorzej.

Z informacji RŻD wynika, że głównym powodem zaległości jest pogorszenie warunków atmosferycznych, ale problem urósł także na skutek błędów w organizacji logistyki oraz w konsekwencji kumulacji dni wolnych.

W pierwszej dekadzie stycznia w portach i naftobazach na rozładunek oczekiwało 310 pociągów towarowych, tj. ponad 20 proc. wszystkich załadowanych. Najwięcej stało ich w portach: Dalekiego Wschodu (120), północnego Kaukazu (150) i północno-zachodnich rejonach Rosji (Morze Bałtyckie i Białe).

Najtrudniejsza sytuacja występuje w porcie Vanino (Kraj Chabarowski) na terminalu węglowym firmy „Daltransugol”, gdzie wstrzymano prace z powodu „systematycznej awarii” urządzeń do rozładunku (obrotnic wagonów), informuje RŻD.

W normalnych warunkach, w portach na Dalekim Wschodzie rozładowywanych jest dziennie po 800 wagonów. Plan na styczeń zakładał rozładunek po 784 wagonów, a w pierwszym tygodniu zwolniono 732. W efekcie pogłębiły się zaległości w pracach, a z ładunkiem stoi tam 5000 wagonów z węglem, z których ponad 1000 w 16 pociągach oczekujących na bocznicach.

Wczoraj pogorszyły się warunki atmosferyczne w obszarze operowania Kolei Północnokaukazkiej (spółka RŻD). Wystąpiły silne opady śniegu, a temperatura spadła do minus 15°С, co zatrzymało ruch 60 pociągów. Jednocześnie nasiliła się pogoda sztormowa, z wiatrem w porcie w Noworosyjsku dochodzącym do 25-30 m/sek.

Zawieszone zostały kursy promów na Krym z rejonu Kaukazu rosyjskiego.

Z kolei w drodze do portu w Murmańsku utknęło 20 pociągów z węglem oraz 7 w ropą naftową i jej produktami.

 

Źródło: wnp.pl