Podwyżki i gwarancje zatrudnienia w PŻM

gru 29, 2014 | PŻM

1pzmpazimBędą podwyżki dla wszystkich pracowników Polskiej Żeglugi Morskiej. W ciągu trzech lat płace mają wzrosnąć w sumie o 6,5 procent.

Związki zawodowe podpisują nowe układy zbiorowe pracy dla marynarzy. Wzrost wynagrodzeń wymusiła na armatorze Międzynarodowa Organizacja Pracowników Transportu. ITF zdecydowała, że w przyszłym roku płace na statkach wzrosną o jeden procent. W PŻM-ie podwyżki będą ponad dwukrotnie większe.

Podwyżki dostaną wszyscy marynarze oraz pracownicy lądowi. – Wzrost wynagrodzeń odczują też zatrudnieni na promach Unity Line, które należą do PŻM-u – mówi Jacek Dubiński, przewodniczący Związku Zawodowego Marynarzy. – Są to regulacje uzgodnione pomiędzy pracodawcami, czyli armatorami a reprezentacją marynarzy, czyli ITF.

– Związkowcy zapewnili też sobie gwarancje zatrudnienia dla polskich marynarzy pływających w barwach tego szczecińskiego armatora – mówi Paweł Kowalski z Solidarności w Polskiej Żegludze Morskiej. – Wprowadziliśmy zapis do układu, który mówi, że bez zgody związków zawodowych żaden marynarz spoza Polski nie może być zatrudniony w PŻM-ie, co daje nam bezpieczeństwo zatrudnienia.

Podwyżki w PŻM-ie będą mimo, iż sytuacja na rynku żeglugowym jest bardzo ciężka. Cały czas stawki frachtowe są niskie. Płace wzrosną od stycznia przyszłego roku.

Źródło: radioszczecin.pl