Podsumowanie sezonu turystycznego – z żaglami w tle

paź 27, 2014 | Polskie nowości

1zzaglamiwtlePo raz pierwszy podsumowanie sezonu turystycznego zostało powiązane z imprezą żeglarską: Regatami Mistrzów o Złoty Gryf Pomorza Zachodniego. Wydarzenie odbyło się w sobotę 25 października przy Bulwarach Piastowskich w Szczecinie. Marszałek Olgierd Geblewicz wręczył również wyróżnienia za markowe produkty turystyczne i działania na rzecz turystyki w województwie. Innym wydarzeniem związanym z żeglarstwem było podpisanie umowy RPO z Jacht Klubem AZS Szczecin.

Na zakończenie sezonu regatowego po raz pierwszy w historii, na Odrze, między dwoma mostami tuż przy Bulwarach Piastowskich w centrum Szczecina, najlepsi żeglarze rywalizowali w I Regatach Mistrzów o Złoty Gryf Pomorza Zachodniego. W specjalnym namiocie, który stanął na bulwarach odbyło się podsumowanie sezonu turystycznego. – Po raz pierwszy organizujemy takie spotkanie przy okazji regat. Ale chyba nie tylko ja myślę, że to dobry pomysł. Żagle na stałe wpisały się w zachodniopomorski krajobraz – mówił marszałek Olgierd Geblewicz, który wraz z zaproszonymi gośćmi przedstawił najważniejsze wydarzenia i statystyki mijającego sezonu.

Miliard zostawiony przez turystów

W poprzedniej perspektywie z Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2014 na turystykę przeznaczono kwotę niemal 287 mln zł. Powstało do tej pory 164 km szlaków rowerowych, a Pomorze Zachodnie zajmuje pierwsze miejsce w kraju pod względem łącznej liczby turystów odwiedzających region oraz pod względem ilości udzielonych noclegów (17,80% ogólnej liczby noclegów udzielonych w Polsce). Turyści, którzy odwiedzili Pomorze Zachodnie, zostawili u nas ok. 1 mld zł. – Do tej sumy należy doliczyć także pieniądze, które trafiają do wielu biznesów powiązanych z branżą turystyczną – mówił Olgierd Geblewicz, który podkreślał, że turystyka to jeden z priorytetów władz województwa – Należy pamiętać, że turystyka to jedna z naszych pięciu regionalnych specjalizacji – mówił marszałek.

Promocja i reklama niezbędne

– Czy wciąż duże pieniądze na turystykę w nowej perspektywie unijnej? – pytał prowadzący spotkanie Dariusz Baranik. – Będą, lecz w mniejszym stopniu dla samorządów, w większym dla innowacyjnych przedsiębiorców, a także z przeznaczeniem na promocję – odpowiadał marszałek – Nie stać nas dzisiaj na to, aby nie inwestować w reklamę i promocję. Ruszyła właśnie kampania promująca nasz region, która obejmie wszystkie najważniejsze media, internet, a nawet kina. Klient sam do nas nie trafi, dobra opinia o regionie już nie wystarczy.

Z opinią zgodził się Zbigniew Jagniątkowski, Prezes Związku Portów i Przystani Jachtowych – Lokalnej Organizacji Turystycznej Zachodniopomorskiego Szlaku Żeglarskiego, który stwierdził – Promocja musi być ciągła, niezależnie czy promujemy buty, napój czy produkt turystyczny. W tym roku na Odrze pojawiło się o 30% więcej jachtów niemieckich niż zazwyczaj. To efekt naszych działań promocyjnych.

Prezes Świnoujskiej Organizacji Turystycznej Piotr Piwowarczyk zwracał uwagę na inny aspekt – Staramy się wydłużyć maksymalnie sezon turystyczny, aby rozciągnąć potencjał miesięcy letnich na resztę roku.

Jak zmieniają się gusta turystów? – Naszym kołem zamachowym jest i zawsze będzie Bałtyk. Ale coraz częściej szukamy miejsc cichych, gdzie można odpocząć, a jednocześnie spędzić czas aktywnie – w takie wymagania znakomicie wpisują się nasze zachodniopomorskie pojezierza – mówił Olgierd Geblewicz.

Prezes Zachodniopomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej Waldemar Miśko podkreślał – Coraz popularniejsze są produkty sieciowe, takie jak Zachodniopomorski Szlak Żeglarski, który stał się atrakcją, dla której turyści specjalnie przyjeżdżają do naszego regionu.

Podczas spotkania marszałek wręczył wyróżnienia za markowe produkty turystyczne i działania na rzecz turystyki w województwie.

Niezaplanowanym, ale wyjątkowo miłym punktem wydarzenia było przekazanie przez załogę jachtu Polonez flagi województwa na ręce marszałka. Olgierd Geblewicz wręczył ją załodze, gdy w lipcu wypływała walczyć w regatach Tall Ship Races. Ostatecznie Polonez zajął wysokie piąte miejsce.

Warto przypomnieć, że podsumowanie sezonu turystycznego i Regaty Mistrzów o Złoty Gryf Pomorza Zachodniego odbyły się na szczecińskich bulwarach, których przebudowa została sfinansowana przy udziale środków z RPO WZ w ramach projektu: „Promenada z widokiem na Odrę – przebudowa szczecińskich bulwarów (Modernizacja Bulwaru Gdyńskiego, Piastowskiego, Elbląskiego).

Ćwierć miliona złotych dla Jacht Klubu AZS Szczecin

Tego samego dnia, w sobotę 25 października marszałek Olgierd Geblewicz oraz komandor Jacht Klubu AZS Szczecin Witold Zdrojewski podpisali kolejną umowę w ramach RPO WZ, związaną z tematyką żeglarską. Ćwierć miliona złotych trafi na modernizację infrastruktury portu jachtowego Jacht Klub AZS Szczecin. To kontynuacja inwestycji ze środków unijnych. W sobotę uroczyście oddano do użytku efekt innych projektów zrealizowanych z RPO w Jacht Klubie AZS Szczecin (nowe ciągi komunikacyjne, place postojowe i monitoring).

Źródło: wzp.pl