Podpisano umowę na pogłębienie toru wodnego Świnoujście-Szczecin

paź 2, 2018 | Polskie nowości

DSC 8304

W piątek 28 września 2018 roku w Urzędzie Morskim w Szczecinie odbyło się podpisanie umowy na pogłębienie toru wodnego Szczecin Świnoujście do głębokości 12,5 metra. Wzięli w niej udział m. in. Marek Gróbarczyk – minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, Joachim Brudziński – minister spraw wewnętrznych i administracji, Krzysztof Kozłowski – wiceminister MSWiA oraz dyrektor Urzędu Morskiego w Szczecinie Wojciech Zdanowicz.

Na wstępie dyrektor Urzędu Morskiego powitał przybyłych gości oraz przypomniał założenia realizacji projektu.

 – Inwestycja obejmuje pogłębienie toru wodnego do głębokości 12,5 metra na odcinku 62 km z równoczesnym poszerzeniem do 100 m oraz przebudowę skarp brzegowych, poszerzenie obrotnic statków – stwierdził dyrektor UMS.

Minister Marek Gróbarczyk podziękował wszystkim osobom zaangażowanym w projekt, bez których jego realizacja nie byłaby możliwa. Podkreślił również znaczenie Szczecina, który staje się portem morskim, mającym niebagatelne znaczenie dla gospodarki morskiej nie tylko Europy, ale i świata.

– Myślę, że czas hamowania rozwoju, odpływu możliwości mamy już za sobą. Przed sobą mamy czas przypływu i budowania nowoczesnego, konkurencyjnego Szczecina – stwierdził minister.

O znaczeniu umowy dla rozwoju Szczecina i całego województwa zachodniopomorskiego mówił także minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński.

– Port ma żyć, a żeby żył, muszą być spełnione określone warunki. Wbrew przeciwnikom, uważającym Szczecin jedynie za teren rekreacyjny, wierzę i nie mam wątpliwości, iż silne Pomorze Zachodnie musi być silne gospodarką, również gospodarką morską – dodał.

Umowę na realizację inwestycji podpisali przedstawicie firm Dredging Interntional oraz Van Oord Dredging and Marine Contractors oraz dyrektor Urzędu Morskiego w Szczecinie Wojciech Zdanowicz.

Głębszy tor wodny umożliwi wpływanie do portu większym niż dotychczas jednostkom. Pozwoli to na szybszy rozwój portu, samego miasta, ale także całego Zachodniego Pomorza.

 

Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej