Podatki marynarskie: korzystne wyroki WSA w Gdańsku ws. ulgi abolicyjnej – marynarze zatrudnieni w Nigerii nie muszą wykazywać zapłaty podatku za granicą

gru 1, 2017 | Polskie nowości

sad

W ostatnim okresie Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku wydał cztery wyroki (I SĄ/Gd 1223, I SA/Gd 1224/17, I SA/Gd 1226/17, I SA/Gd 1227/17), w których stwierdził, że zapłata podatku za granicą nie jest warunkiem skorzystania z ulgi abolicyjnej, także w sytuacji, w której marynarz osiąga dochody w kraju, z którym Polska nie ma zawartej i obowiązującej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. 

Sprawy dotyczyły skarg na interpretacje indywidualne wydane dla marynarzy zatrudnionych na statku FPSO zakotwiczonym u wybrzeża Nigerii (z którą Polska nie posiada obowiązującej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania). W ocenie Ministra Rozwoju i Finansów stanowisko podatników, że skorzystanie z ulgi abolicyjnej nie wymaga wykazania zapłaty podatku za granicą byłoby prawidłowe wyłącznie w przypadku, gdyby podatnicy ci osiągali dochody w kraju, z którym Polska posiada zawartą i obowiązującą umowę o UPO. Skoro z Nigerią brak jest umowy o UPO, to konieczne będzie wykazanie zapłaty podatku za granicą.

Sąd nie podzielił jednak stanowiska Ministra.  W ustnych uzasadnieniach wyroków, Sąd stwierdził, że w opisanej sytuacji, nie ma znaczenia, czy dochody zagraniczne podlegają umowie o UPO czy przepisom ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, która w przypadku braku umowy o UPO przewiduje przecież metodę proporcjonalnego odliczenia.  

Istotne – w opinii Sądu – jest wyłącznie to, czy państwo osiągania dochodu figuruje na liście krajów stosujących szkodliwą konkurencję podatkową określonej w rozporządzeniu Ministra Rozwoju i Finansów – a Nigeria na takiej liście nie figuruje. 

Wyroki te mogą mieć znaczenie także dla marynarzy osiągających dochody z innych krajów, z którymi Polska nie ma umowy o UPO – w szczególności do Brazylii i szeregu państwa afrykańskich, u których brzegów prowadzone są prace wydobywcze ropy i gazu. 

Wyroki są nieprawomocne, czekamy z Klientami na pisemne uzasadnienia. 

 

Radca prawny Bartosz Biechowski

Maritime & Commercial Law Office, Gdynia