PO chce kontroli budowy promu

lis 7, 2017 | Polskie nowości

421325 dariusz gorajski

Szczecińscy posłowie Platformy Obywatelskiej chcą kontroli budowy promu dla Polskiej Żeglugi Bałtyckiej. Ich zdaniem, nie widać postępów inwestycji. W uzasadnieniu wniosku do Najwyższej Izby Kontroli pytają m.in., na jakiej podstawie powstała stępka pod budowę promu, a także o wartość i harmonogram całej inwestycji. Interesuje ich też procedura wyboru wykonawcy zlecenia.

– Cztery miesiące temu hucznie, w obecności oficjeli, położono stępkę i postanowiliśmy sprawdzić, jak wygląda budowa promu – mówił w poniedziałek (6 listopada) na konferencji prasowej przy bramie Stoczni Szczecińskiej Olgierd Geblewicz, szef szczecińskiej PO.

Jak dodał, posłowie PO odwiedzili stocznię w ubiegły piątek.

– Zobaczyliśmy, co się tam dzieje i zamiast dźwięków i hałasów giętej blachy, zamiast hałasu młotków, zamiast pracujących stoczniowców, zobaczyliśmy pustą pochylnię i usłyszeliśmy hulający wiatr – opowiadał poseł Arkadiusz Marchewka. – Miejsce, w które premier Morawiecki razem z politykami PiS-u stukał młotkiem symbolicznie, dzisiaj przypomina kawałek blachy ze składowiska złomu. Nie możemy pozostać obojętni na to, co się dzieje.

Poseł Norbert Obrycki poinformował o złożeniu przez parlamentarzystów PO wniosku do NIK o przeprowadzenie kontroli procesu inwestycyjnego w ramach umowy dotyczącej budowy promu pasażerskiego, zawartej pomiędzy PŻB i MSR „Gryfia”.

– Od początku trzymamy kciuki, żeby w Szczecinie rzeczywiście budowały się duże jednostki, natomiast musi to wszystko się odbywać na zasadzie biznesowej przejrzystości – podkreślił N. Obrycki. – Chcielibyśmy znać również sytuację i możliwości operacyjne MSR „Gryfia”.

Poseł Sławomir Nitras powiedział, że program rozwoju branży promowej na Bałtyku powstał za rządów PO.

– Nas najbardziej martwi, że jest to robione beż żadnego ekonomicznego uzasadnienia – zaznaczył i zarzucił rządowi PiS, że ten walczy z prywatnymi firmami.

Budowa promu była 26 października jednym z tematów wspólnego posiedzenia sejmowych komisji gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej oraz obrony narodowej. Nagranie i stenogram z tego spotkania są dostępne na stronie internetowej Sejmu. (ek)

 

Fot. Dariusz GORAJSKI

 

Więcej: http://24kurier.pl/aktualnosci/wiadomosci/po-chce-kontroli-budowy-promu/