Płocka stocznia buduje dla Szczecina

lut 20, 2013 | Polskie nowości

111222333Stocznia rzeczna Centromost w Płocku buduje trzy zestawy robocze – każdy złożony ze statku i barki pchanej – dla Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Szczecinie. Zakończenie prac i przekazanie jednostek przewidywane jest na koniec września br.

Nowe statki służyć będą m.in. do wykonywania objazdów kontrolnych i pomiarów torów wodnych. Mogą pracować w pojedynkę lub z barką pchaną (jako zestaw pchany).

Każdy ze statków wyposażony zostanie w nowoczesne specjalistyczne urządzenia hydrograficzne do zbierania i obróbki danych pomiarowych. Sprzęt nawigacyjny umożliwi pracę całodobową.

Płaskodenny statek będzie miał dwa układy napędowe z dwoma śrubami oraz dwa sprzężone stery, co zapewni mu dużą manewrowość. Rejon dziobu zaprojektowano dla potrzeb sprzęgania jednostki z barką. Wyposażenie ratunkowe będzie przeznaczone dla 12 osób.

Stalowy kadłub otrzyma wzmocnienia lodowe dla pracy na szlaku żeglownym w warunkach pojawiania się pierwszych zjawisk lodowych w postaci śryżu. Zimą statek będzie mógł pozostawać w lodzie i nie trzeba będzie wyciągać go na nabrzeże.

Długość jednostki to 16,5 m, szerokość całkowita – 4,3 m, a maksymalne zanurzenie – 0,75 m.

Źródło: www.kurier24.pl