„Plamy na banderze”

gru 12, 2012 | Księgarnia Morska

plamy na banderzeKsiążka „Plamy na banderze” autorstwa Mariusza Borowiaka jest pierwszą publikacją łamiąca mit krystalicznie czystej Polskiej Marynarki Wojennej (PMW) w latach 1918-1946. Czytając kolejne rozdziały poznajemy wydarzenia, wypadki, które były przyczynami nieszczęść, porażek czy nawet kolizji okrętów na morzu. Odkrywamy bunty załóg, dezercje, nadużycia i demoralizację.

Autor bardzo ciekawie podzielił rozdziały książki. Naszą wędrówkę po „nowej” historii rozpoczynamy od nieudolności dowodzenia poprzez kłopoty z samokontrolą, brakiem oceny sytuacji, sekretami admirałów, wydarzeniami na wojnie, kończąc na przypadkach głupoty. Dla mnie, jako córki podwodniaka, największym zaskoczeniem były przyczyny samobójstwa komandora Krawczyka, znanego z brawurowej ucieczki na ORP „Wilk” z Bałtyku do Wielkiej Brytanii.

Czy dojrzeliśmy już do takiej historii, by na spokojnie poznawać fakty o złych, małostkowych, głupich czy nieuczciwych ludziach w granatowych mundurach?? Nie wiem, ale książka „Plamy na banderze” robi pierwszy krok w poznaniu całej naszej, nie zawsze chwalebnej historii.

Książka dostępna jest w Księgarni Morskiej: http://www.ksiegarniamorska.pl/index.php?str=60&fun=more&kat=12&id_prod=321

Katarzyna Koj