PKP CARGO wjechało na warszawską giełdę

paź 31, 2013 | Polskie nowości

1PKP CARGO debiutuje na parkiecie gieldowymPKP CARGO S.A., największy kolejowy przewoźnik towarowy w Polsce i drugi w Unii Europejskiej pod względem pracy przewozowej zadebiutował dziś na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Oferta publiczna PKP CARGO o wartości 1,42 mld zł to największa od początku tego roku oferta publiczna w Polsce oraz pierwsza z sukcesem uplasowana oferta akcji kolejowego przewoźnika towarowego z Unii Europejskiej. PKP CARGO jest 17. spółką, która rozpoczyna notowania na rynku podstawowym warszawskiej giełdy w 2013 r. oraz 446. spółką notowaną na tym rynku.

Historyczne otwarcie notowań akcji pierwszej giełdowej spółki z Grupy PKP nastąpiło po cenie 80,20 zł, co oznacza wzrost o ok. 18% w stosunku do ceny sprzedaży akcji w ofercie publicznej, która wynosiła 68 zł. Był to najwyższy wzrost na otwarciu notowań wśród spółek, które zadebiutowały na GPW w tym roku. W ciągu dnia kurs utrzymywał się na stabilnym poziomie. Kurs akcji PKP CARGO wyniósł na zamknięciu w dniu debiutu na GPW 81,16 zł, co oznacza wzrost o 19,35% w stosunku do ceny z oferty publicznej. Wzrostom w pierwszym dniu notowań towarzyszyła spora aktywność wśród inwestorów. Właścicieli zmieniło 7,1 mln akcji, a wartość obrotów wyniosła 574,5 mln zł. Obroty na akcjach PKP CARGO były największe spośród wszystkich spółek w trakcie dzisiejszej sesji.

Na zamknięciu kapitalizacja kolejowego przewoźnika wyniosła ponad 3,5 mld zł, co pozwala spółce aspirować do grona największych pod tym względem spółek notowanych na warszawskim parkiecie.

– Udany debiut PKP CARGO na GPW jest sukcesem ponad 24.000 inwestorów indywidualnych, którzy zaufali nam i złożyli zapisy w ramach Akcjonariatu Obywatelskiego. Jest to także sukces ok. 200 inwestorów instytucjonalnych, głównie polskich instytucji finansowych, którzy zdecydowali się zainwestować w akcje przewoźnika. Ten debiut to także kolejny etap zmian, które zachodzą w całej Grupie PKP. Zmian, u których podstaw leży dobro naszego klienta  – niezależnie czy chodzi o pasażera PKP Intercity czy biznesowego klienta PKP CARGO – komentuje Jakub Karnowski, Prezes Zarządu PKP S.A.

– Debiut na GPW to zwieńczenie długiego, lecz owocnego procesu restrukturyzacji PKP CARGO. Jednak debiutu na GPW nie traktujemy jako stacji docelowej ale jako stację początkową na nowym szlaku. Obecnie, wraz z nowymi akcjonariuszami, chcemy skupić się na realizacji naszej strategii i wykorzystać potencjał do dalszego rozwoju. Chcemy prowadzić dalszą restrukturyzację spółki i umacniać naszą pozycję na rynku polskim jak i kontynuować ekspansję na rynkach zagranicznych. Pomocny w tym procesie będzie status spółki giełdowej, który daje PKP CARGO dodatkowe możliwości pozyskania kapitału na rozwój i zwiększa naszą wiarygodność jako partnera biznesowego.  – mówi Łukasz Boroń, Prezes Zarządu PKP CARGO S.A.

W uroczystości debiutu uczestniczyli licznie przybyli goście, wśród których znaleźli się przedstawiciele PKP CARGO, PKP S.A. – głównego akcjonariusza PKP CARGO, Ministerstwa Transportu, Ministerstwa Skarbu Państwa, doradcy oraz inwestorzy, którzy dołączyli do Spółki po pierwszej ofercie publicznej akcji.