Piotr Krzystek: „Opłynięcie Bałtyku, to jest wyzwanie”

sie 24, 2012 | Szczecin

BalticLoopMikołaj Marecki i Krzysztof Łobodziec wyruszą w podróż 25 sierpnia ze Świnoujścia. Przed nimi ok. 1200 mil morskich, kapryśna pogoda, bezsenne noce i niebezpieczne we wrześniu oraz trudne nawigacyjnie wody. Okrążą basen główny Morza Bałtyckiego, startując ze Świnoujścia i mijając lewą burtą: Rostock, Ystad, Sztokholm, Tallin, Rygę, Kłajpedę oraz Hel. Rejs zakończą w Szczecinie około 12 września. Przedsięwzięcie powstało z połączenia szybkości z męstwem, przyjaźni z przygodą, a przede wszystkim ze spotkania umiejętności i marzeń doświadczonego regatowca – „Kokosa” oraz samotnego żeglarza – „Mikiego”. Śmiałkowie popłyną na 12-metrowym jachcie „Sunrise”.

O swojej podróży opowiadali: 

– Baltic Loop to bardzo ciekawa inicjatywa pod patronatem Miasta Szczecin – powiedział prezydent Piotr Krzystek. – Ustalić rekord opłynięcia Bałtyku  to jest wyzwanie! I to jest rzucone innym załogom. Życzę załodze, aby osiągnęła jak najlepszy czas, a cała wyprawa zakończyła się sukcesem.

– Planowaliśmy Baltic Loop z myślą o wyczynach żeglarskich na Bałtyku. Wiemy, że jest ich wiele, więc zależało nam, aby ten był wyjątkowy. Dlatego powstała niespotykana dotąd idea rejsu dwuosobowego, bez zawijania do portów i wokół Bałtyku – mówi Mikołaj Marecki.

Żeglarzom zależy na stworzeniu nowej żeglarskiej tradycji. Ich rejs rozpocznie walkę o Puchar Prezydenta Szczecina dla tej dwuosobowej załogi, która w jak najkrótszym czasie okrąży Bałtyk bez zawijania do portu. Punktem wyjścia dla następnych śmiałków będzie czas uzyskany w tym roku przez Mikołaja i Krzysztofa. Puchar został ufundowany przez Marcina Preisa – artystę ze Stargardu Szczecińskiego.

– Mamy nadzieję, że szczęśliwie uda nam się ukończyć rejs – dodaje Krzysztof Łobodziec. – Powiedzmy sobie szczerze: nie ma wyzwania bez ryzyka. Rzucamy wyzwanie!

Patronem głównym Baltic Loop są Miasto Szczecin oraz Miasto Świnoujście. Patronat Honorowy nad imprezą objęli Konsulowie Honorowi RFN, Estonii, Danii i Norwegii.
Mikołaj Marecki i Krzysztof Łobodziec biorą udział w kampanii społecznej „Szczecin_z calego serca polecam AMBASADOR”

Mikołaj Marecki „Miki”

Z zawodu adwokat, z zamiłowania wielki fan samotnych żeglarzy, regat dookoła świata, książek o żeglarstwie, żagli, technologii budowy jachtu, zresztą on kocha wszystko, co żeglarstwem zapachniało. Członek JK AZS Szczecin. Od wielu lat przewodniczący Komisji Rewizyjnej tego klubu.
Na wodzie od 2000 roku. Zasłynął jako wieloletni bosman najstarszego jachtu w Polsce – „Nadir”, zbudowanego w 1906 roku! Dzięki jego zaangażowaniu i pracy udało się odrestaurować zasłużony jacht, a on odwdzięczył mu się wieloma wygranymi regatami z cyklu Pucharu Sezonu Okręgu Zachodniopomorskiego. Zew przygody kazał mu jednak pozostawić żeglarstwo regatowe na rzecz żeglarstwa morskiego eksploracyjnego. Tak od 2008 roku żegluje jednoosobowo. Na koncie ma samotne rejsy do Kopenhagi i wokół Gotlandii.

Krzysztof Łobodziec „Kokos”

Żeglarz, od 22 lat na wodzie. Znany z radosnego uśmiechu i serdecznego serca. Wstający o świcie przedsiębiorca z głową pełną odważnych pomysłów na biznesy, które realizuje z sukcesem. W każdej wolnej chwili żeglarz, od 22 lat na wodzie. Wychowanek klubu „SEJK Pogoń Szczecin”. Doświadczony regatowiec; członek Kadry Narodowej, uczestnik Mistrzostw Świata i Europy; wielokrotny medalista Mistrzostw Polski w rożnych klasach regatowych; posiada doświadczenie regatowe z wielu jachtów i klas regatowych; załogant, który poznał prace żeglarza regatowego zarówno jako dziobowy, jak i sternik oraz trymer grota; członek zespołu: SCAMP TEAM POLAND, SAMPO Sailing Team, Bosman Sailing Team; aktualnie członek załogi Trochus II; sternik i taktyk na łódkach olimpijskich, jak i na jachtach morskich.