PIERWSZY REJS

wrz 18, 2012 | Akademia Marynarki Wojennej

31Dziś, we wtorek, 18 września, przyszli studenci wojskowi pierwszego rocznika Akademii Marynarki Wojennej zakończyli praktykę kandydacką na fregacie rakietowej ORP „Gen. T. Kościuszko”. Był to ich pierwszy rejs na pokładzie okrętu, pierwsze wachty morskie, alarmy i ćwiczenia okrętowe. Wcześniej przechodzili okres szkolenia podstawowego, gdzie uczyli się regulaminów, musztry i posługiwania sprzętem wojskowym.

Po odbyciu szkolenia podstawowego, przyszli studenci wojskowi zawsze biorą udział w rejsie kandydackim. To jest ich pierwsze zetknięcie z faktyczną służbą na morzu i ostatni test jaki muszą przejść, aby zostać podchorążymi – studentami wojskowymi. Ich marzeniem jest być w przyszłości oficerami Marynarki Wojennej RP. Przeszli już selekcję podczas rekrutacji oraz szkolenie podstawowe. Teraz doświadczyli z czym wiąże się służba na okrętach polskiej Marynarki Wojennej w trudnych warunkach morskich. W czasie rejsu kandydackiego przeszli szkolenie marynarskie w systemie wacht morskich. Przyszli studenci wojskowi zapoznali się z Regulaminem Służby Okrętowej (RSO), pełnili wachty morskie na stanowiskach marynarskich oraz poznali podstawy obsługi urządzeń okrętowych. Uczestniczyli w alarmach okrętowych, w tym brali udział w alarmie przeciwpożarowym zakładając kombinezony i butle do oddychania w warunkach silnie zadymionych. W czasie rejsu zobaczyli także jak wygląda współpraca okrętu ze śmigłowcem. Podczas praktyki przekonali się między innymi o sile odrzutu pistoletu sygnałowego, musieli nauczyć się zasad ich użycia. Ważnym elementem pierwszych morskich doświadczeń było wejście do portu w Świnoujściu i udział w alarmie manewrowym.

1Rejs rozpoczął się 10 września, a zakończył tydzień później. Mimo krótkiego wyjścia na morze mogli już zdobyć swoje pierwsze morskie doświadczenia i zweryfikować swoje poglądy na temat służby na morzu. Wszystkie zajęcia odbywały się pod czujnym okiem załogi okrętu. Kierownikiem praktyki był kmdr por. Arkadiusz Teska, kierownik Ośrodka Szkolenia Ratowniczego AMW.

Rejsy kandydackie organizowane są co roku w ramach szkolenia przygotowawczego do studiów w Akademii Marynarki Wojennej. Poprzez złożenie przysięgi wojskowej podchorążowie kończą tzw. „unitarny” okres szkolenia i za kilka dni rozpoczną już profesjonalne studia w Akademii Marynarki Wojennej. W tym roku przysięga odbędzie się 21 września, po raz pierwszy na rynku w Pucku.

kmdr ppor. Wojciech Mundt

Rzecznik Prasowy

Akademia Marynarki Wojennej

Zdjęcia: Arkadiusz Teska