Pierwsze przęsło nad Odrą

lut 13, 2015 | Polskie nowości

1przeslo6 lutego na budowie Mostu Brdowskiego odbyła się operacja montażu środkowego przęsła na podporach rzecznych. To pierwszy z trzech elementów konstrukcji, która połączy cześć lądową miasta położoną na południowej stronie Basenu Warsztatowego z centralną częścią wyspy. Most będzie miał 197 m długości.

Ważący 380 ton element mostu został przetransportowany z placu montażowego przy użyciu suwnicy. Przęsło zostało posadowione na konstrukcji wsporczej znajdującej się na dwóch pontonach o wyporności 680 ton każdy. Następnie za pomocą pontonów, przy asekuracji 3 holowników, odbył się transport wodny stalowej konstrukcji w kierunku podpór nurtowych. W dalszym etapie przęsło ustawiono sytuacyjnie, po czym poprzez balastowanie pontonów, konstrukcję oparto na łożyskach. Po poprawnie przeprowadzonym montażu pontony powróciły do bazy.

Budowa Mostu Brdowskiego jest kluczowa zarówno dla rozwoju firm obecnie działających na wyspie: MSR Gryfia i Bilfinger Mars Offshore, jak i dla pozyskania potencjalnych inwestorów zainteresowanych tymi terenami. Budowa jest realizowana w ramach projektu: „Połączenie mostowo-drogowe w celu skomunikowania terenów inwestycyjnych Gryfia Biznes Park”.