PGNiG: prawie tysiąc autocystern załadowano LNG w terminalu w Kłajpedzie

kw. 4, 2022 | Polskie nowości

Niemal tysiąc autocystern załadowano LNG przez dwa lata użytkowania przez PGNiG terminalu przeładunkowego w litewskiej Kłajpedzie – poinformowała w poniedziałek spółka.

PGNiG rozpoczęło użytkowanie stacji przeładunkowej LNG w Kłajpedzie 1 kwietnia 2020 r. Od tego czasu w terminalu załadowano 969 autocystern o łącznym tonażu 17496 ton – podała spółka w komunikacie.

Tylko w tym roku, od stycznia do końca marca, załadowano tam 211 autocystern, prawie tyle, ile przez 9 miesięcy w pierwszym roku działalności – podkreśliło PGNiG. Jak zaznaczyła spółka, dynamika załadunku rośnie. Przez ostatni kwartał Kłajpedę opuszczało co miesiąc dwa razy więcej autocystern, niż w analogicznych miesiącach 2021 r. – zaznaczyła spółka.

Drugi rok użytkowania stacji w Kłajpedzie, a zwłaszcza pierwsze miesiące 2022 r., pokazały dobitnie możliwości drzemiące w segmencie LNG małej skali. Krótszy, niż ze Świnoujścia, dystans między Kłajpedą a odbiorcami we wschodniej części kraju wpływa znacząco na koszty transportu, a zatem i na cenę dostarczanego gazu. W efekcie rośnie liczba stacji regazyfikacyjnych LNG na terenach, do których nie dociera sieć gazowa. W tym zakresie widzimy efekt synergii i chcemy by jego potencjał został w pełni wykorzystany – ocenił prezes PGNiG Paweł Majewski, cytowany w komunikacie spółki.

Jak doda, „intensyfikacja załadunków autocystern w ostatnich miesiącach sprzyja także naszej działalności na rynkach krajów bałtyckich, z którymi wiążemy długofalowe plany rozwoju. Rozwój naszej współpracy z Klaipedos Nafta daje temu dobre podstawy.”

Jak podkreśliło PGNiG, zdecydowana większość LNG ze stacji w Kłajpedzie trafiła do odbiorców w Polsce, w szczególności stacji regazyfikacji zlokalizowanych w północno-wschodniej części kraju, a także do odbiorców z Litwy i Estonii.

PGNiG wygrało przetarg na 5-letnie wyłączne użytkowanie stacji przeładunkowo-odbiorczej LNG w Kłajpedzie w listopadzie 2019 r. Organizatorem przetargu była Klaipedos Nafta, która jest również operatorem pływającego terminalu regazyfikującego i magazynującego LNG zacumowanego w litewskim porcie. Stacja przeładunkowa umożliwia załadunek LNG na autocysterny, statki, bunkrowanie statków oraz załadunek skroplonego gazu do kontenerów ISO.

wkr/ drag/

 

Źródło: PAP