PGNiG: kolejny intensywny kwartał dostaw LNG

paź 5, 2022 | Polskie nowości

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo utrzymuje wysokie tempo dostaw skroplonego gazu ziemnego do Polski. W okresie od lipca do września Spółka odebrała w Terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu 14 ładunków LNG. Dodatkowe 3 dostawy Grupa PGNiG sprowadziła poprzez terminal w litewskiej Kłajpedzie.

„Działający od kilku lat Terminal LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu oraz uruchomiony kilka dni temu gazociąg Baltic Pipe to filary krajowego bezpieczeństwa energetycznego, które umożliwiają PGNiG skuteczną dywersyfikację importu gazu ziemnego. Dzięki intensyfikacji odbioru ładunków skroplonego gazu ziemnego oraz efektywnemu wykorzystaniu stale rozwijanej infrastruktury przesyłowej możemy zapewnić odbiorcom stabilne dostawy w najbliższym sezonie grzewczym, a także w kolejnych latach” – podkreśliła Iwona Waksmundzka-Olejniczak, Prezes Zarządu PGNiG SA.

PGNiG korzysta obecnie z dwóch terminali LNG w regionie – im. Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu oraz pływającej jednostki magazynowo-regazyfikującej (FSRU) Independence w litewskiej Kłajpedzie.

Ostatnia dostawa w trzecim kwartale br., zrealizowana pod koniec września, pochodziła z Kataru. Na podstawie umowy z firmą Qatargas, gazowcem Al Huwaila, do Świnoujścia dopłynął ładunek 120 mln m sześc. gazu (po regazyfikacji).

Najwięcej dostaw w trzecim kwartale tego roku pochodziło jednak ze Stanów Zjednoczonych. Większość surowca zakupionego z tego kierunku pochodziła z transakcji na rynku spot. Łącznie, w trzecim kwartale PGNiG odebrało w Świnoujściu ok. 1,4 mld m sześc. gazu ziemnego (wolumen po regazyfikacji).

W miesięczniku „Polska na Morzu” (polskanamorzu.pl) w dwóch następnych wydaniach (nie w numerze obecnie dostępnym w salonach prasowych) – w dwóch częściach opublikujemy obszerne omówienie rynku gazowców 2021-2022, a w nim, zainteresowani znajdą m.in. informacje na temat udziału transakcji i dostaw LNG na rynku spot w światowym handlu LNG, wielkości i struktury światowej floty gazowców, wielkości zamówień i cen zbiornikowców do przewozu skroplonego gazu ziemnego, stanu i trendów rynku czarterowego i wiele innych.

Uzupełnieniem dostaw do Świnoujścia jest import skroplonego gazu ziemnego przez terminal w litewskiej Kłajpedzie. PGNiG zaczęło korzystać z tamtejszej instalacji w maju 2022 r., odbierając do tej pory sześć ładunków o łącznym wolumenie ponad 0,5 mld m sześc. (po regazyfikacji). W III kw. Grupa PGNiG sprowadziła przez litewski terminal trzy dostawy.

Pod koniec września PGNiG uzyskało w Kłajpedzie przydział mocy regazyfikacyjnych na lata 2023-2032. Rezerwacja umożliwi Spółce odbiór ładunków LNG o wolumenie ponad 0,5 mld m sześc. po regazyfikacji rocznie. Sprowadzony w ten sposób gaz może być przesłany do Polski poprzez uruchomiony w maju tego roku gazociąg Polska-Litwa.

Intensyfikacja dostaw LNG to ważny element działań dywersyfikacyjnych realizowanych przez PGNiG oraz uniezależniania Polski od dostaw gazu z Rosji. Łącznie od początku roku Grupa Kapitałowa PGNiG odebrała 46 ładunków o wolumenie ok. 51,9 TWh, co odpowiada ok. 4,5 mld m sześc. surowca po regazyfikacji, z czego do Świnoujścia trafiło 40 dostaw.

Pokazuje to skalę intensyfikacji dostaw – rok wcześniej w tym samym okresie PGNiG odebrało 26 ładunków o wolumenie 32 TWh, co oznacza, że w pierwszych dziewięciu miesiącach tego roku Spółka zwiększyła wolumen dostaw o ponad 60 procent.

PGNiG zamierza utrzymać wysokie tempo odbioru LNG również w IV kwartale. Pierwsza październikowa dostawa do terminalu w Świnoujściu przybyła z Kataru. Gazowiec Tembek wszedł do świnoujskiego terminalu LNG we wtorek 4 października. Gazowiec dostarczył około 120 mln m sześc. gazu ziemnego (po regazyfikacji). Jest to 41. dostawa do terminalu w tym roku i 189. od początku działania gazoportu.

Źródło: PGNiG