„PERŁY POLSKIEJ GOSPODARKI” dla Zarządu Morskiego Portu Gdynia S.A.

lis 14, 2014 | Port Gdynia

1gdyniaptakneww7 listopada 2014 r. w Sali Balowej Zamku Królewskiego w Warszawie odbyła się po raz dwunasty Gala Pereł Polskiej Gospodarki, podczas której ogłoszono wyniki rankingu „Perły Polskiej Gospodarki 2014”. Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A. znalazł się na 4 miejscu w kategorii Duże Perły oraz uzyskał 3 miejsce i klasę „Champion” w rankingu przedsiębiorstw sektora „Produkcja i usługi”.

Patronat nad tym ważnym wydarzeniem, organizowanym przez wydawcę anglojęzycznego miesięcznika Polish Market, objęli : Wicepremier i Minister Gospodarki – Janusz Piechociński, Prezes Polskiej Akademii Nauk – prof. Michał Kleiber oraz Rektor Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie – prof. Tomasz Szapiro.

W trakcie Gali wręczone zostały statuetki dla najlepszych podmiotów gospodarczych, wyłonionych w  rankingu. Tytuł „Perły Polskiej Gospodarki” przyznano w dwóch kategoriach: Wielkie Perły i Duże Perły. W kategorii „Wielkie Perły” występują firmy, których przychody roczne przekroczyły 1 mld zł, w kategorii „Duże Perły” występują firmy o przychodzie na poziomie od 100 mln do 1 mld zł.

W tym roku Wielką Perłą Polskiej Gospodarki zostały odznaczone m.in. PGE Polska Grupa Energetyczna S.A., Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w M. St. Warszawie S.A. oraz Totalizator Sportowy Sp.z o.o.

Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A. uplasował się na 4 miejscu wśród laureatów kategorii Duże Perły – zaraz za Grupą GPEC, PETRAX Sp. z o.o. oraz  AC S.A. Ponadto, ZMPG-a S.A. uzyskał 3 miejsce – zaliczając się tym samym do  klasy „Champion”  –  w rankingu przedsiębiorstw sektora „Produkcja i usługi”. W tej kategorii Zarząd gdyńskiego portu wyprzedziły jedynie:  Grupa GPEC i PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

Wartym podkreślenia jest fakt, iż ranking opublikowany przez redakcję Polish Market został opracowany dzięki współpracy merytorycznej z Zakładem Wspomagania i Analizy Decyzji Instytutu Ekonometrii Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Jest to jedyny w Polsce ranking jakościowy nie dokonywany na podstawie subiektywnych ocen.

Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A. po raz szósty znalazł się na liście firm wyróżnionych „Dużą Perłą”. W ubiegłym roku znalazł się na 51 miejscu klasyfikacji, w roku 2012 na 43, a w roku 2011 na 54. W roku 2010 ZMPG-a S.A. zajął 50 miejsce w kategorii „Duże Perły” oraz 11 miejsce w kategorii „Perły Sektora Infrastruktury”, natomiast w roku 2009 również znalazł się w rankingu w kategorii „Duże Perły”, uzyskując jednocześnie 6 miejsce w klasyfikacji „Perły Sektora Infrastruktury”.

Tegoroczna pozycja Zarządu Morskiego Portu Gdynia S.A. w rankingu jest dużym sukcesem , gdyż spółka wspięła się o 47 pozycji w stosunku do ubiegłorocznej lokaty.

Fot. T. Urbaniak