Perły biznesu 2018 rozdane

lut 26, 2019 | Polskie nowości

PerlyBiznesu2018 laureaci

22 lutego 2019 r. podczas gali w hotelu Novotel Szczecin Centrum po raz 15. rozdane zostały nagrody gospodarcze Pomorza Zachodniego Perły Biznesu.

Perły Biznesu to nagroda gospodarcza Pomorza Zachodniego przyznawana w dwóch kategoriach – Wydarzenie Gospodarcze i Osobowość Biznesu. Organizatorem  konkursu oraz gali wręczenia nagród jest redakcja Świata Biznesu kierowana przez red. Włodzimierza Abkowicza, a mecenasem gali – Polska Fundacja Przedsiębiorczości. Laureatów i wyróżnionych wybiera kapituła składająca się ze szczecińskich naukowców i publicystów ekonomicznych. Jej przewodniczącym jest prof. Andrzej Bąk z Akademii Morskiej w Szczecinie. Statuetka nagrody przedstawia mankiet koszuli z perłową spinką.

Wydarzenie Gospodarcze 2018 

Nagroda główna

Za ciągły rozwój przyjaznej dla środowiska produkcji modułów fotowoltaicznych została przyznana firmie Selfa Grzejnictwo Elektryczne SA ze Szczecina.

Selfa Grzejnictwo Elektryczne jest polskim producentem elementów grzejnych oraz modułów fotowoltaicznych. Selfa realizując przyjętą strategię „Firmy Przyjaznej Środowisku” od połowy 2018 roku wszystkie swoje wyroby produkuje przy użyciu zielonej energii pochodzącej ze słońca. W czerwcu 2018 r. uruchomiona została druga elektrownia fotowoltaiczna umieszczona na dachach hali produkcyjnej i budynku biurowego o mocy 214,5 kW. Poprzednia inwestycja ekologiczna Selfy to naziemna elektrownia słoneczna o mocy 950 kW znajdująca się przy zakładzie produkcyjnym w Starym Czarnowie produkującym moduły fotowoltaiczne. Łącznie moc obu elektrowni pozwala firmie na produkcję około 1200 MWh rocznie zielonej energii, która w 100 % pokrywa zapotrzebowanie obu zakładów produkcyjnych na energię elektryczną. W wyniku tych inwestycji produkcja odbywa się w 100 % przy użyciu zielonej energii pochodzącej ze słońca. Dostarczone przez Selfę i zainstalowane u inwestorów moduły fotowoltaiczne rocznie produkują ok. 60 GWh zielonej energii. 

Wyróżnienia:

1. Garo Polska w Szczecinie za Rozwój produkcji stacji do ładowania samochodów elektrycznych

Garo Polska utrzymuje dominującą pozycję w zakresie sprzedaży stacji ładowania w Polsce. W ostatnim okresie firma rozbudowała centrum produkcyjne oraz stworzyła kompleksową ofertę dostosowaną do potrzeb kreującego się rynku. 

2. Kongsberg Maritime Poland w Szczecinie za Rozwój produkcji światowej klasy zintegrowanych systemów automatyki okrętowej

Firma Kongsberg Maritime AS specjalizuje się w usługach oraz sprzedaży rozwiązań dla rynku elektroniki morskiej oraz technologii informatycznych. W 2018 roku firma Kongsberg Maritime AS stała się właścicielem oddziału Rolls Royce Marine.

W szczecińskim oddziale tego światowego koncernu projektowane są zaawansowane systemy automatyki okrętowej. Oddział jest dealerem kompletnych systemów oraz przetworników I czujników produkowanych przez Kongsberg Maritime AS. 

3. Urząd Morski w Szczecinie za Podpisanie umowy na pogłębienie toru wodnego Świnoujście- Szczecin do głębokości 12,5 metra

28 września 2018 r. odbyło się uroczyste podpisanie umowy pomiędzy Dyrektorem Urzędu Morskiego w Szczecinie a wykonawcą robót budowlanych i pogłębiarskich, w ramach inwestycji ”Modernizacja toru wodnego Świnoujście – Szczecin do głębokości 12,5 m”, konsorcjum firm Dredging International i Van Oord Dredging and Marine Contractors. To ważna inwestycja, która obejmuje pogłębienie toru wodnego Świnoujście – Szczecin do 12,5 m, na odcinku ok. 62 km, z równoczesnym jego poszerzeniem do 100 m. Dzięki temu maksymalne dopuszczalne zanurzenie statków zawijających do Szczecina zwiększy się do ok. 11,0 m.

4. Bio – Energetyka Sp. z o.o. z Koszalina za Wdrożenie i dystrybucję technologii Red- Snake opartej na ogrzewaniu podczerwienią

Bio-Energetyka Sp. z o.o. zajmuje się projektowaniem i wykonawstwem elektrociepłowni biogazowych. Posiada doświadczenie w panelach solarnych, fotowoltaice i budownictwie energooszczędnym. Jednym z nowych rozwiązań są folie grzewcze emitujące podczerwień, które w połączeniu z budynkiem pasywnym lub energooszczędnym i fotowoltaiką dają efekt darmowego ogrzewania. System grzewczy Red Snake to niezwykle cienka folia (0,4mm), jej elementem grzejnym jest tkanina, która składa się z mieszaniny włókien węglowych z pastą karbonu. 

Osobowość Biznesu 2018

Nagroda główna

Paweł Fornalski, prezes IAI S.A. w Szczecinie

Paweł Fornalski to twórca i szef spółki IAI. Jego talent, entuzjazm, konsekwencja i pracowitość są źródłem imponującego sukcesu kierowanej przez niego spółki, której wartość rynkowa wynosi obecnie około 300 mln zł. Spółka akcyjna IAI już ponad 17 lat rozwija usługę IdoSell Shop, a od 6 lat IdoSell Booking. IAI jest jedyną spółką publiczną świadczącą usługi do prowadzenia sklepu i hurtowni internetowej. Debiut na rynku New Connect nastąpił w grudniu 2009 roku. Spółka wykazuje dynamiczny i systematyczny wzrost przychodów, zysku i wartości rynkowej, co zaowocowało zainteresowaniem funduszu MCI, który został w końcu minionego roku strategicznym inwestorem w IAI. 

Paweł Fornalski wspiera również działalność na rzecz dzieci. W ramach akcji IAI Charity, z inicjatywy pana prezesa, firma zbiera używany sprzęt komputerowy, konserwuje go, i przekazuje w użytkowanie do szkół oraz domów dziecka.

Wyróżnienia

1. Jan Przepłata i Dariusz Olkiewicz, właściciele grupy Polmotor w Szczecinie

Grupa Polmotor jest dealerem motoryzacyjnym, który w regionie Pomorza Zachodniego działa od ponad 25 lat. W swoim portfolio posiada pięć marek: Nissan, Kia, Subaru, Renault, Dacia. Ponadto salon samochodów używanych Super Pewniak i serwis marki ISUZU. Obecnie firma posiada 4 salony samochodowe, z czego trzy w Szczecinie oraz jeden w Koszalinie. W planach jest rozszerzenie zasięgu o kolejny salon – w Gorzowie Wielkopolskim. Firma znana jest z szerokiego wsparcia wydarzeń sportowych w regionie, jako współorganizator „Szczecińskich Warsztatów Tenisowych”, „Szczecińskiego Dnia Tenisa”, partner Motoryzacyjnego Maratonu Szczecińskiego, jako organizator „Kia Polmotor Szczecin Open”, a także donator maratończyków Polmotor Subaru Team. 

W 2018 roku Grupa przyjęła patronat nad oddaną do użytku przez Miasto Szczecin jedną z najnowocześniejszych hal tenisowych w Polsce, której nadano nazwę „Kia Polmotor Arena”.

2. Piotr Tomaszewicz, właściciel Tomaszewicz Development w Szczecinie 

Piotr Tomaszewicz zarządza jedną z najszybciej rozwijających się firm developerskich w regionie Pomorza Zachodniego, która w ramach swojej działalności zrealizowała między innymi takie inwestycje, jak: Lawendowe Wzgórze, Osiedle Glinki, Centrum Handlowe Galeria Północ, osiedle North Garden w Szczecinie oraz budynek apartamentowy Nautilius w Świnoujściu. 

Piotr Tomaszewicz znany jest z działalności na rzecz otoczenia gospodarczego i społecznego. Pełni funkcję wiceprezesa Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie. Od lat wspiera akcje charytatywne na rzecz osób potrzebujących, szczególnie dzieci. 

3. Piotr Bartkiewicz, dyrektor oddziału GlobalLogic S.A. w Koszalinie 

Piotr Bartkiewicz pełni funkcję dyrektora oddziału GlobalLogic w Koszalinie od 2008 r. Koszaliński oddział specjalizuje się w projektowaniu rozwiązań dla branży motoryzacyjnej oraz internetowej. Piotr Bartkiewicz ma ponad 18-letnie doświadczenie w pracy w sektorze IT. Jego kariera zawodowa związana jest w szczególności z tworzeniem dużych zespołów projektowych, zajmujących się wytwarzaniem oprogramowania dla przemysłu. Piotr Bartkiewicz jest przewodniczącym Konwentu Pracodawców Wydziału Elektroniki i Informatyki Politechniki Koszalińskiej. Z Jego inicjatywy zapoczątkowano program pod nazwą Student Development Program, oraz programu „Ucz się – Studiuj – Pracuj w Koszalinie”. 

4. Renata Gabryszak, prezes zarządu Instytutu Zdrowia Sofra Spółka z o.o. z Mielna

Renata Gabryszak prezesem jest od 2009 r. W tym czasie umocniła pozycję Instytutu Zdrowia Sofra na rynku dedykowanych pobytów wczasowych. Wdrożyła w działalność spółki zasady społecznej odpowiedzialności biznesu, a także rozszerzyła działalność firmy o aktywność z zakresu profilaktyki zdrowia. Instytut, wraz z ośrodkami naukowo – akademickimi, uczestniczy w badaniach naukowych, jest współorganizatorem konferencji naukowych oraz wydawcą publikacji promujących szeroko rozumianą profilaktykę zdrowia. Rok 2018 instytut rozszerzył działalność o specjalistyczne usługi rehabilitacyjne w zakresie terapii schorzeń kręgosłupa i rehabilitacji urologicznej.

Inspirujący Start

Podczas Gali przyznane został także nagrody Inspirujący Start – przyznawane przez Polską Fundację Przedsiębiorczości i portal Szczecinbiznes.pl młodym przedsiębiorcom. W tm roku dyplomy trafiły do Natalie Palacz, założycielki marki ubrań i akcesoriów jeździeckich True Rider oraz do Przemysława Kwiatkowskiego, założyciela firmy Reefguard zajmującej się kompleksową obsługą i zaopatrzeniem w zakresie akwarystyki morskiej.

Część artystyczna gali i koktajl

Gali Pereł Biznesu towarzyszył minirecital Marty Uszko, aktorki Teatru Polskiego w Szczecinie i wokalistki zespołu The Ears. Marta Uszko przy akompaniamencie Seweryna Ptaszyńskiego zaprezentowała w czasie gali własne interpretacje piosenek do tekstów Agnieszki Osieckiej i Wojciecha Młynarskiego.

Wydarzenie zakończył koktajl z pokazem live cookingu i degustacja tortu z okazji 15-lecia Pereł Biznesu.

Mecenasem wydarzenia była Polska Fundacja Przedsiębiorczości,  a partnerami: Mojsiuk Mercedes Benz, Neptun Developer, Klinika Koryzna i GBS Bank.

 

Świat Biznesu