Perły Biznesu 2016 przyznane: Otwarcie Terminalu LNG wydarzeniem roku

lut 9, 2017 | Polskie nowości

Laureaci PerlyBiznesu2016

W Hotelu Novotel w Szczecinie, po raz 13, redakcja magazynu „Świat Biznesu” wręczyła statuetki i wyróżnienia w konkursie gospodarczym „Perły Biznesu 2016”. Magazyn przyznał nagrody w kategoriach Wydarzenie Gospodarcze 2016 oraz Osobowość Biznesu 2016.

Laureatów i wyróżnionych wybiera kapituła składająca się ze szczecińskich naukowców i publicystów ekonomicznych. Jej przewodniczącym jest prof. Stefan Domek, prorektor Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego ds. rozwoju i organizacji. Laureaci poszczególnych kategorii otrzymują statuetkę nagrody przedstawiającą mankiet koszuli z perłową spinką.

Wydarzenie Gospodarcze 2016 

Za wydarzenie roku kapituła uznała oddanie do użytku terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu. Statuetkę odebrał  przedstawiciel firmy Gaz-System. Jak czytamy w uzasadnieniu, „Inwestycja ta ma olbrzymie znaczenie dla bezpieczeństwa energetycznego kraju. Inwestycja obejmuje: falochron o długości ok. 3 km, nabrzeże wraz z cumą, pozwalające na rozładunek skroplonego gazu ziemnego ze statków o ładowności od 120 do nawet 217 tys. m sześc. Liquified Natural Gas, dwa kriogeniczne zbiorniki gazu o pojemności 160 tys. m sześc. każdy, instalację do regazyfikacji,  gazociąg o długości 85 km, umożliwiający dostarczenie 5 mld m sześć. gazu rocznie do polskiej sieci przesyłowej, co pokrywa ponad 30 proc. krajowego zapotrzebowania na ten surowiec”. 

Wyróżnienia w kategorii Wydarzenie Gospodarcze 2016 trafiły do Autocomp Management, twórcy zaawansowanych symulatorów za wdrażanie innowacyjnych technologii lądowych i morskich, The Freegroup z Kołbaskowa za stworzenie nowoczesnego i innowacyjnego produktu w postaci konstrukcji sferycznych Freedomes, w tym analogu bazy planetarnej, Wave Catamarans Shipyard za uruchomienie produkcji ekskluzywnych jachtów katamaranów oraz  do Alleceny.pl za osiągnięcie pozycji największej polskiej porównywarki cen żywności i produktów codziennego użytku.

Osobowość Biznesu 2016

Statuetkę Perły Biznesu w tej kategorii odebrał Jakub Borowczyk, dyrektor zarządzający firmy BrightONE ze Szczecina. BrightONE Poland jest firmą operującą w sektorze ICT oferującą kompleksowe rozwiązania IT dla globalnych klientów. Firma liczy w tej chwili około 600 inżynierów z czego około 300 w Polsce, zatrudnionych w dwóch centrach kompetencyjnych zlokalizowanych w Szczecinie i we Wrocławiu. 

Wyróżnienia w kategorii Osobowość Biznesu otrzymali: Jan Stasiak,  prezes spółki Fast Terminals i jednocześnie przewodniczący Rady Interesantów Portu Szczecin, Monika Kowalska, dyrektor generalna hotelu Vienna House Amber Baltic w Międzyzdrojach, Jan Filipowiak, założyciel i dyrektor zarządzający firmy Pixel Legend ze Szczecina, działającej w branży usług IT oraz Robertas Liudvinavicius, prezes spółki Sano z Koszalina, która posiada sieć supermarketów produktów delikatesowych, obejmującej łącznie 37 placówek zlokalizowanych głównie w Koszalinie oraz w woj. kujawsko-pomorskim, pomorskim i warmińsko-mazurskim.

Inspirujący Start

Gali Pereł Biznesu towarzyszyło wręczenie dwóch wyróżnień Inspirujący Start przyznawanego wspólnie przez Polską Fundację Przedsiębiorczości i portal Szczecinbiznes.pl młodym przedsiębiorcom, którzy wykazali odwagę, determinację w tworzeniu od podstaw firmy, która ma duże szanse na sukces i może być inspiracją dla osób marzących o własnym biznesie.

Pierwsza dyplom odebrała Katarzyna Palejko, która w czerwcu otworzyła MK Clinique – gabinet rehabilitacji, masażu relaksacyjnego i rytuałów Spa. Można w nim skorzystać z masaży oraz zabiegów elektroterapii, kinezyterapii i refleksoterapii. W ofercie ma obsługę firm – zestresowanych lub przemęczonych menedżerów i pracowników masażyści z MK Clinique masują w miejscu pracy.

Wyróżnienie trafiło też do rąk Pawła Leperta, który zaczynał od podpatrywania produkcji okularów w dużych europejskich fabrykach, a dziś produkuje oprawy okularowe pod własną marką Paul Vadim Eyewear i dystrybuuje okulary światowych marek do ponad 3000 salonów optycznych z kraju i za granicą. Podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w 2014 roku wyprodukowane przez niego charakterystyczne, czerwone okulary nosił Jurek Owsiak.

Recital i jubileusz

Podczas gali wystąpiła w minirecitalu piosenki artystycznej Marta Uszko, aktorka Teatru Polskiego w Szczecinie. W czasie koktajlu rozkrojony został tort przez Małgorzatę Fieducik, dyrektor hotelu Novotel Szczecin Centrum  i Włodzimierza Abkowicza, redaktor naczelnego Świata Biznesu. W ten sposób organizatorzy świętowali 10. Galę Pereł Biznesu zorganizowaną w hotelu Novotel Szczecin Centrum.